Članica Gradskog vijeća Ivana Prica je, na 19. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 4. svibnja 2023. godine, iznijela da je zaprimila e-mail zabrinutog sugrađana kako određeni korisnici stanova za socijalno ugrožene građane ne žive u tim stanovima jer su na izdržavanju kazne zatvora te kako nerijetko druge osobe useljavaju u te stanove i stvaraju probleme ostalim suvlasnicima zgrade. Zanima je da li je moguće, radi sigurnosti naših sugrađana, propisati dostavu uvjerenja o nekažnjavanju kao uvjet za dodjelu takvih stanova?

Odgovor

Uvjerenje o nekažnjavanju, kao termin, koristi se za dvije vrste potvrda; uvjerenje da se ne vodi kazneni postupak i potvrda/uvjerenje iz kaznene evidencije.

Uvjerenje da se ne vodi kazneni postupak izdaju općinski sudovi, a istim se dokazuje da se protiv osobe koja je podnijela zahtjev za izdavanjem uvjerenja ne vodi kazneni postupak za kaznena djela koja se progone po službenoj dužnosti, odnosno da u Republici Hrvatskoj nije doneseno pravomoćno rješenje o provođenju istrage, ne postoji potvrđena optužnica, nije donesena presuda o izdavanju kaznenog naloga, odnosno da nije donesena nepravomoćna presuda.

Potvrdu/uvjerenje iz kaznene evidencije, izdaje Ministarstvo pravosuđa i uprave RH, a istim se dokazuje da osoba nije pravomoćno osuđivana za kaznena djela. Podaci iz kaznene evidencije mogu se dati samo sudovima i državnim odvjetništvima. Prema Zakonu o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji nitko nema pravo zahtijevati od građana da podnesu dokaze o svojoj osuđivanosti/neosuđivanosti, a sam građanin ima pravo tražiti podatke iz kaznene evidencije za sebe, samo ako dokaže da su mu ti podaci potrebni radi ostvarivanja prava u stranoj državi.

Slijedom prethodno navedenog, Grad Rijeka bi, svojim aktom o dodjeli stanova u najam, mogao eventualno propisati da podnositelj zahtjeva prilikom podnošenja zahtjeva za dodjelu stana u najam, treba dostaviti uvjerenje da se protiv njega ne vodi kazneni postupak.

Međutim, dostavom navedenog uvjerenja ne bi se riješio problem na koji ukazujete, odnosno dostava navedenog uvjerenja ne bi riješila situaciju kada se, nakon dodjele stana u najam protiv najmoprimca pokrene kazneni postupak.

U tom slučaju ukazuje se i na činjenicu da osobe koje podnose zahtjev za dodjelu stana u najam i ostvare pravo na dodjelu, u većini slučajeva nisu samci pa se postavlja i pitanje što sa članovima obiteljskog domaćinstva (koji mogu biti i malodobni) osobe protiv koje se pokrene kazneni postupak i trebaju li i oni snositi posljedice protupravnog ponašanja najmoprimca.

Također, moguća je i situacija da se protiv člana obiteljskog domaćinstva, osobe koja podnosi zahtjev za dodjelu stana u najam, odnosno koja je ostvarila pravo na dodjelu stana u najam, pokrene kazneni postupak pa se u tom slučaju postavlja pitanje treba li najmoprimac snositi štetne posljedice protupravnog ponašanja člana svoje obitelji.

Jednako tako, dostava navedenog uvjerenja ne bi riješila situaciju kada je podnositelj zahtjeva za dodjelu stana u najam ranije pravomoćno osuđivan za kaznena djela, a za što se ne može dobiti potvrda osim u prethodno navedenim situacijama.

Stoga, dostava uvjerenja da se protiv osobe koja podnosi zahtjev za dodjelu stana u najam ne vodi kazneni postupak ne bi postigla svrhu, odnosno pomogla sigurnosti sugrađana.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović