Članica Gradskog vijeća Iva Rinčić je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Cijenjeni gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21), odgovorite na pitanje u nastavku.

U sklopu uređenja prostora oko zgrade nove knjižnice ponovno se otvorio prostor potoka, na kojem je svojedobno postojalo perilo na kojem su žene ručno prale robu (ostaci skala vidljivi na fotografiji iz siječnja 2024.). Do radova ovaj je prostor bio pokriven betonskom pločom koja je služila kao terasa nekadašnjeg restorana Viktorija, te nije bio dostupno građanima. Uklanjanjem ploče, perilo je opet postalo vidljivo, a zbog prenamjene cijelog kvarta pojavila se i mogućnost obnove s ciljem kreiranja turističkog sadržaja u kvartu nazvanom upravo po potoku. Fotografije iz veljače 2024., koje su nam dostavili građani, pokazuju da je perilo uklonjeno. Je li riječ o privremenom uklanjanju zbog sanacije, postoji li plan prenamjene korištenja u turističke svrhe s obzirom na lokaciju u Art kvartu ili je riječ o trajnom uklanjanju, te ukoliko jest koji su razlozi navedenog?

Unaprijed zahvaljujem
Iva Rinčić
nezavisna vijećnica

Odgovor

Kroz kompleks Benčić protječe potok Brajda, a uz sami blok prolazi i Škurinjski potok, zbog čega je ovaj prostor i dobio toponim Potok. Potok Brajda nije bio vidljiv u prostoru jer je cijelom svojom dužinom uzduž kompleksa „Benčić” bio reguliran u zatvorenom profilu kanala.

Iz arhivskih snimki vidljivo je daje potok predstavljao sjevernu granicu Šećerane iznad koje se nalazio neizgrađeni prostor i širenjem tvorničkih zgrada potok Brajda natkrio se većim dijelom u zatvoreni kanal krajem 19. stoljeća.
Projektom Uređenja javnih površina unutar bivšeg tvorničkog kompleksa Rikard Benčić, projektnog ureda Randić i suradnici d.o.o. iz Rijeke, rekonstrukcijom i uređenjem bloka, predviđeno je otvaranje potoka Brajda, otkrivanje i prezentacija u dva segmenta: otvorenog dijela korita sjeverno od Palače Šećerane i otvorenog istočnog dijela potoka iza Dječje kuće.

Na ulasku vodotoka u blok Benčić s Manzonijeve ulice nalazi se perilo. Građevina je prepoznata kao povijesno-arhitektonska-urbanistička vrijednost te je kao takva projektom predviđena za prezentaciju i otvaranje. Prostor perila bio je natkriven pločnikom izvedenim od fert-gradica, a koje su u fazi uređenja okoliša kompleksa Benčić uklonjene kako bi se otvorio i prezentirao prostor kamenog korita gdje su nekada žene prale robu. Otkrivanjem stropa, u unutrašnjosti perila otkriveni su i izvorni zidovi od kamenih blokova iz vremena gradnje perila.

Novim izvedenim zidovima stabilizirao se statički nestabilan zid bivše terase ugostiteljskog objekta Viktorija u zoni od perila do zapornice, a perilo se zasigurno više neće natkrivati nego će upravo zbog svoje povijesne i spomeničke vrijednosti ostati otvoreno, kao prikaz djelića života Riječana prije više od 100 godina te će biti uređeno sukladno pravilima struke i prezentirano zainteresiranoj javnosti.

Radovi na otvaranju perila nalaze u završnoj fazi te preostaju još samo radovi na završnom uređenju izvedenih zidova i montaži transparentne ograde po obodu perila, potpornim zidovima i oko zapornice.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović