Član Gradskog vijeća Damir Popov je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio pisano pitanje u svezi postavljanja ploča s nazivima naselja, ulica i trgova u Gradu Rijeci kroz projekt EPK 2020, program Doba moći.

Predmet: Postavljanje ploča s nazivima naselja, ulica i trgova u Gradu Rijeci kroz projekt EPK 2020

Poštovani gradonačelniče, gospodine Obersnel,
prije postavljanja vijećničkog pitanja, osvrnuo bih se na odgovor kojeg ste mi pisano dostavili povodom mog vijećničkog pitanja s 12. sjednice Gradskog vijeća od 25. listopada 2018. godine, budući je u izravnoj povezanosti.

U odnosu na Vas, ja nisam fasciniran podatkom da je Rijeka u 20. stoljeću promijenila 9 država, već držim da je poražavajući, jer je za većinski i starosjedilački hrvatski narod, kao i druge slavenske narode koji su živjeli i žive na ovom prostoru, posebice slovenski, uzrokovalo samo patnju i žalost, te se isto ne bi smjelo, u kontekstu kojega Vi navodite, pretvoriti u našu suvremenu prednost.

Moram Vam kazati da osobno nemam nikakvih bojazni prema talijanskoj ili bilo kojoj drugoj etničkoj skupini kojoj je stalo do samostalne i neovisne Republike Hrvatske te ne provodi bilo kakve doktrine.

Što se tiče mog svjetonazora, nisam zabrinut, budući držim da je sveopći, ali sam zabrinut za Vaš, kojega toliko branite da već pobuđuje sumnju, a sve zato što dozvoljavate da se kroz jedan kulturni projekt, EPK 2020, programski pravac Doba moći, ističe i veliča razdoblje terora i teritorijalnih pretenzija, kao i mijenjanja nacionalnog i kulturnog identiteta grada od strane ungareza, talijanaša, fašista i inih zlikovaca i hohštaplera, i to postavljanjem ploča, kako Vi navodite, s povijesnim nazivima ulica, ali, gospodine gradonačelniče, u tom razdoblju nametnutih terorom Gradu i ljudima u njemu, i gle slučajnosti, ploče se postavljaju u najfrekventnijim dijelovima Grada odnosno u samom centru, sugerirajući građanima i posjetiteljima određeni karakter Grada.

Osobno držim da postavljanje ploča s nazivima naselja, ulica i trgova na javne objekte i površine ulazi i u sferu propisanu zakonskom regulativom i ne može biti samo kulturni projekt koji će istu zaobići ili prekršiti.

U odnosu na navedeno, moje pitanje glasi:

Kako ste osobno već odlučili o postavljanju ploča, kada ćete izgled spornih ploča i javno obznaniti kako bi se prije postavljanja, široka i stručna javnost te ovo Gradsko vijeće, predstavničko tijelo građana Rijeke, o istima mogli očitovati te da li je ovakav način postavljanja ploča na javne objekte i površine suprotan pozitivnim zakonima Republike Hrvatske koji isto definiraju?

 

                                                                                                          Srdačan pozdrav,

                                                                                                          Damir Popov, v.r.

Odgovor

U odnosu na postavljeno pitanje, dostavljam sljedeći odgovor.

Izgled ploča s povijesnim nazivima ulica u užem središtu grada u razradi je u nadležnom Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem, a u suradnji s Odjelom gradske uprave za kulturu i tvrtkom Rijeka 2020 d.o.o., budući da je postavljanje povijesnih naziva ulica dio programa Rijeka 2020 – Doba moći.

Prema radnom prijedlogu, izgled ploča trebao bi se u najvećoj mjeri podudarati s postojećim kamenim pločama za označavanje službenih imena ulica i trgova te je u tom smislu javnost već upoznata s njihovim izgledom.

Grad Rijeka pri realizaciji ovoga projekta poštivat će zakonske propise koji reguliraiu to područje.

Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel