Član Gradskog vijeća Vedran Vivoda je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio pitanje:

Molim da mi temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke odgovorite na sljedeće pitanje:
Kada Komunalno društvo Čistoća misli osigurati spremnike koje se nalaze na javnim površinama, barem lancem? Prilikom svake jače bure svjedoci smo nemilih scena na istočnom dijelu našeg grada. Bura spremnike KD Čistoća odnese i nekoliko desetina metara što uzrokuje materijalne štete građanima, ali i samom Komunalnom društvu Čistoća, te predstavlja opasnost u prometu.

Odgovor

Opće je poznato da na pojedinim mikrolokacijama, a prvenstveno u istočnom dijelu grada Rijeke, olujna bura često uzrokuje materijalnu štetu na imovini, pa tako i prevrtanje spremnika za komunalni otpad. U Komunalnom društvu Čistoća d.o.o. ističu da se navedeno nastojalo spriječiti na  više načina, a između ostalog i postavljanjem metalnih spremnika koji ipak nisu bili dovoljno teški da se odupru silini bure, a pri pomicanju i prevrtanju, uslijed olujnih, odnosno orkanskih udara vjetra, stvarali su znatno više štete u odnosu na plastične spremnike; kako na pokretnoj i nepokretnoj, odnosno i privatnoj i gradskoj imovini, tako i okolišu.

Svakako je važno napomenuti da svi spremnici imaju kočnice, mnogi su i ograđeni, ali sve navedeno teško može pomoći u slučaju opisanih vremenskih uvjeta. Zbog toga se na svim kritičnim lokacijama već više od deset godina spremnici ograđuju unutar fiksnih čeličnih postolja koja su njihovo prevrtanje svela na najmanju moguću mjeru.

Trenutačno je na području grada Rijeke ugrađeno više od 1.100 navedenih zaštitnih postolja, a i u slučajevima ekstremnih vremenskih uvjeta, nadležne službe KD Čistoća stalno dežuraju, upravo kako bi što prije sanirale neželjene posljedice. Sva do sada ugrađena oprema financirana je vlastitim sredstvima KD Čistoća Rijeka.

Uz navedeno, nadležne službe Grada Rijeke kontinuirano provode i dodatne aktivnosti na uređenju lokacija za smještaj spremnika za otpad na javnim površinama, dakako, u skladu s raspoloživim financijskim sredstvima. Između ostalog važno je napomenuti da nije moguće sve spremnike ograditi, jer to ovisi o nizu tehničkih preduvjeta.

Uvođenjem individualnog sustava prikupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke u sklopu kojega bi svim korisnicima bili dodijeljeni vlastiti spremnici za otpad, osigurala bi se kontrola nad vlastitim otpadom, spriječilo neovlašteno korištenje spremnika, a kod višestambenih zgrada implementacijom planiranih tehničkih rješenja kao što je ugradnja poluukopanih/ukopanih spremnika kao i bokseva za spremnike, prevrtanja spremnika uslijed naleta bure više nikada ne bi bilo.

S obzirom da Odluka o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke još nije donesena, trenutačno nije moguće točno definirati provođenje i završetak procesa individualizacije.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović