Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:
Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje: kako i kada Grad Rijeka planira dovršiti Klobučarićev trg i vratiti srednjevjekovni zid na prvobitnu lokaciju?
Pitanje postavljam u kontekstu cjelovitog rješenja uređenja Klobučaričevog trga. Naime, ovaj trg već je desetljećima krnji prostor na kojemu se dešavaju povremene i privremene urbane intervencije. Iako je na 12. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke održanoj 22. rujna 2022. godine jednoglasno usvojen zaključak o provođenju pripremnih radnji i raspisivanju arhitektonsko-urbanističkog natječaja za najbolje rješenje obuhvata Klobučarićevićevog trga i Trga Pul Vele Crikve kao jedinstvenog urbanog prostora, proračunom za 2024. godinu predviđena su samo sredstva za izradu “prezentacije zida za Klobučarićevom trgu”, no ne i sredstva za provedbu natječaja. S obzirom da se ovo pitanje desetljećima ne rješava, postoji opravdana bojazan građana i građanki da je Klobučarićev trg još jedna potvrda kolapsa urbanističkog promišljanja i nebrige za kulturnu baštinu. Zato je važno znati postoji li plan i rok da se ovaj prostor uredi kao cjeloviti i funkcionalni urbani prostor koji u obzir uzima i valorizaciju dragocjene baštine?

Unaprijed zahvaljujem,
Maša Magzan, nezavisna vijećnica

Odgovor

Sukladno mišljenju Uprave za zaštitu kulturne baštine Konzervatorskog odjela u Rijeci, u prosincu 2023. godine Hrvatski restauratorski zavod izradio je Konzervatorski elaborat s arheološkim istraživanjem i prijedlogom prezentacije gradskog zida na Trgu Ivana Klobučarića u Rijeci, nakon prethodno provedenog arheološkog istraživanja na trgu s ostacima gradskog bedema i kule Lešnjak. Elaborat sadrži smjernice za obnovu trga s analizom mogućnosti povrata bedema na izvorno mjesto te analizu sadašnjih ulomaka zida i mogućnosti njihova spajanja s eventualnim varijantama prezentacije istog.

Elaborat je dao prijedlog smjernica za obnovu cijelog Trga Ivana Klobučarića, s obzirom da gradski zid mora biti integriran u urbano tkivo trga, a pitanje povrata zida na izvorno mjesto predodređeno je novim okolnostima koje su se dogodile na trgu od 2004. do 2017. godine, odnosno izgradnjom podzemne garaže i poslovno – stambene zgrade glede kojih je potrebno preprojektiranje izvedbenog projekta ojačanja konstrukcije garaže, ugradnjom čeličnih traverzi i/ili izmještanjem ili suženjem rampe za invalide.

Osnovne smjernice obnove trga su da se na trgu, kao ni u njegovoj utjecajnoj zoni, ne dopušta nova gradnja niti preoblikovanje temeljnih karakteristika prostora u prostornom i oblikovnom smislu te da otvorena sjeverna fronta trga mora zadržati postojeći karakter, odnosno ne dozvoljava se njeno zatvaranje.

Nadalje, visoko valorizirana gradnja zapadne i istočne strane obavezno mora zadržati postojeći karakter, sa zapadne strane zgrada škole s prilaznim stubama i zelenim pojasom, a s istočne ujednačen građevinski pravac i visina bloka, uz adekvatno, konzervatorski obnovljena pročelja triju povijesnih zgrada. Južna fronta koja je djelomice narušena gradnjom zgrade stambeno-poslovne zgrade predlaže se zadržati u postojećem obliku, a uz liniju zgrade, predlaže se polaganje rekomponiranih ostaci gradskog bedema. Parter trga predlaže se riješiti opločenjem, a pod svaku cijenu je nužno dokinuti niske betonske stupiće – završetke nosača konstrukcije podzemne garaže, kako bi se na trgu osigurala prohodnost po ravnoj plohi bez prepreka. Na spoju trga i dviju ulica, između prezentiranog gradskog bedema uz stambeno-poslovnu zgradu i nekadašnje kule Lešnjak, predlaže se u parteru naznačiti nekadašnji položaj gradskog bedema u sklopu projektnog rješenja opločenja, kao referenca na povijesnu opnu grada koja je prolazila trgom, a danas ima sačuvane fragmente na svojim krajevima.

Elaboratom se predviđa vraćanje zida na izvorno mjesto, odnosno na betonski podest na trgu i njegova prezentacija kao arheološkog nalaza na izvornom mjestu. Uzimajući u obzir sve navedene novonastale okolnosti, starost i vrijednost zida te intervencije od 1997. godine do danas, kao i cjelokupnu projektnu dokumentaciju na kojoj su se temeljili ti zahvati, Konzervatorskim elaboratom predlaže se da se započeti postupak vraćanja gradskog zida provede do kraja smještanjem na betonski podest, ali uz nov restauratorski pristup i metodu sanacije zida. Zbog nemogućnosti transporta segmenata na podest kako je planirano postojećim projektom, segmente je nužno razgraditi, a razgradnja zida ujedno je korak kojim će se maksimalno očuvati kameni materijal, posebno klesani elementi te na isti način, uz dobavu potrebnog novog materijala iste teksture, sazidati na podestu.

Slijedom prethodno navedenog, jasno je da se povrat zida ne može vršiti izolirano, odnosno mora biti integriran u projekt obnove Trga Ivana Klobučarića, stoga je Elaborat dostavljen Upravnom odjelu za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo koji će isti uvrstiti u projektni zadatak uređenja Trga Ivana Klobučarića, a ujedno će biti i podloga za izradu rješenja urbanističko-arhitektonskog natječaja.

Upravni odjel za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo osigurao je financijska sredstva u Proračunu za ovu godinu u iznosu od 60.000,00 eura, a koja se planiraju utrošiti za raspisivanje i provođenje urbanističko-arhitektonskog natječaja za uređenje Trga Ivana Klobučarića. Upravni odjel započeo je s pripremnim radnjama koje obuhvaćaju prikupljanje sve dosadašnje projektne i druge dokumentacije koja se odnosi na ovaj obuhvat.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović