Član Gradskog vijeća Duško Milovanović je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio sljedeće pitanje:

“Poštovani, ovom prilikom postavljam pitanje vezano za stanje, odnosno status korištenja zelene površine koja se nalazi preko puta zgrade Hrvatskog zavoda za socijalno/mirovinsko osiguranje (Slogin kula 1) a nalazi se na katastarskoj čestici 4230/1, k.o. Stari Grad, a za koju se navodi da je u posjedu Grada Rijeke.

Naime, do nedavno je predmetna površina bila u funkciji oplemenjivanja prostora zelenilom kojeg u ovom dijelu grada ima relativno malo radi zbijenosti gradnje, čak su bila i sađena i održavana manja stabalca. Prema raspoloživim informacijama/slikama, vidljivo je i da su predmetnu površinu održavali djelatnici Čistoće Rijeka.

Međutim, trenutno stanje je u potpunosti drugačije, predmetna površina je ograđena žičanom ogradom, uklonjena je cijela zelena travnata površina te je zamijenjena zemljom i pijeskom, dio rubnjaka je uklonjen kako bi se površini moglo pristupiti vozilom, međutim, i ta je površina omeđena lancem, dakle, opet samo određeni imaju pristup navedenoj površini.

Dakle da rezimiramo, zelena, mala parkovna površina pretvorena je u parkiralište koje za to nema tehničke uvjete, na zemljištu koje je u posjedu Grada Rijeke.

Radi svega gore navedenoga, molim informaciju da li se radi o aktivnostima s kojima je Grad Rijeka upoznat te je dao sve prethodne suglasnosti (zakup, pristup javnoj površini, akt o gradnji i sl.) ili se možda radi o uzurpaciji javne površine od strane određenog pojedinca te što je ili će tek Grad poduzeti kako bi se predmetna površina vratila u prvobitno stanje te kako bi svi pod istim uvjetima istu mogli koristiti.

U prilogu dostavljam slike, stanje iz 2014. godine preuzeto s Google maps te od ožujka 2023. godine. Molim žurnost u odgovoru i postupanju.”

Prilog pitanju Duška Milovanovića (1)
Prilog pitanju Duška Milovanovića

Odgovor

Gradske službe upoznate su s navedenom problematikom, te s tim u svezi Komunalno redarstvo provodi upravni postupak radi vraćanja površine javne namjene u prvobitno stanje.

Međutim, postupak traje određeno vrijeme iz razloga što postoji prijepor oko imovinskopravnog statusa te površine, iz razloga što su trenutno u zemljišnim knjigama, kao vlasnici nekretnine, upisane privatne osobe, a ne Grad Rijeka. Stoga se provode odgovarajuće aktivnosti kako bi se ta činjenica razjasnila, posebice pretpostavka da su upravo ti upisani vlasnici, naručitelji predmetnih radova uređenja parkirališta.

Svakako, važno je naglasiti da Grad Rijeka opravdano zauzima stav da se u konkretnom slučaju radi o javnoj površini, a koji se temelji na odredbama članaka 59.-61. te 132. Zakona o komunalnom gospodarstvu, kojima je, u bitnome propisano da komunalna infrastruktura stječe status javnog dobra u općoj uporabi danom njezine izgradnje, uređenja odnosno stupanja na snagu odluke o proglašenju javnog dobra u općoj uporabi, neovisno o postojanju upisa vlasništva i/ili drugih stvarnih prava treće osobe.

U konkretnom slučaju, radi se upravo o takvoj situaciji, dakle javnoj površini, koja je već desetljećima na upravljanju i održavanju gradskih službi.

Slijedom prethodno navedenog, smatra se da je Grad Rijeka vlasnik predmetne nekretnine, iako, trenutno vanknjižni, a sve sukladno važećim odredbama Zakona o komunalnom gospodarstvu. Drugim riječima, provedba zemljišnoknjižnog upisa uknjižbe komunalne infrastrukture, kao javnog dobra u općoj uporabi u vlasništvu jedinice lokalne samouprave je samo deklaratornog značenja, jer vlasništvo proizlazi iz samog zakona i smatra se vlasništvom jedinice lokalne samouprave, neovisno od postojećeg upisa nekretnina u zemljišne knjige.

Javne zelene površine smatraju se komunalnom infrastrukturom, a što u konkretnom slučaju potvrđuje dostavljena dokumentacija, iz koje je razvidno da se radi upravo o tome, dakle, travnjaku, odnosno zelenoj površini koja je na upravljanju i održavanju Grada Rijeke već desetljećima, budući je tada uređena. Nastavno na navedeno, a temeljem citiranog Zakona, neovisno o trenutnom zemljišno knjižnom stanju, predmetna površina smatra se javnom površinom, i sukladno tome, svako neovlašteno korištenje iste ili radnje poduzete na njoj, smatraju se protupravnima.

Komunalno redarstvo provodi postupak radi vraćanja javne površine u prvobitno stanje, međutim, u tom postupku potrebno je prikupiti dokumentaciju, utvrditi činjenice i poduzeti potrebne propisane mjere, za što je potrebno odgovarajuće vrijeme. U svakom slučaju, Grad Rijeka poduzima sve raspoložive aktivnosti u cilju rješavanja ove situacije.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović