Član Gradskog vijeća Željko Jovanović je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio sljedeće pitanje:
„Temeljem upita brojnih građana, roditelja djece koja koriste dječje igralište u Marčeljevoj Dragi (ispod ulica Ede Jardasa i Ivana Milčetića) zbog problema s velikim brojem komaraca koji djeci onemogućuju uživanje u igri molim da mi odgovorite koliko često se provodi postupak tretmana protiv komaraca u tom dijelu Grada i da li su predviđeni dodatni tretmani u skorom periodu, obzirom na probleme koje navode stanovnici okolnih ulica spomenutog parka i dječjeg igrališta?“

Odgovor

Prema informacijama koje sam dobio iz Odjela gradske uprave za komunalni sustav, adulticidni tretmani, odnosno suzbijanje odraslih komaraca na području grada Rijeke provode se sukladno indikacijama na terenu. Područje Kantride, uključujući i područje Marčeljeve drage ove je godine tako tretirano dva puta i to sredinom srpnja te početkom kolovoza.

Sljedeći adulticidni tretman na području grada Rijeke planiran je sredinom rujna ove godine, ukoliko to dopuste vremenski uvjeti, jer se provodi u vrijeme kada nema oborina i vjetra.

Uz adulticidne tretmane na području grada Rijeke od travnja do listopada redovito se provode larvicidni tretmani komaraca koji podrazumijevaju skup mjera kojima se suzbijaju ličinke komaraca.
Larvicidni tretman provodi se kemijskom metodom, odnosno insekticidima; fizičkom metodom, točnije uklanjanjem voda stajačica te biološkom metodom, prilikom čega se koriste biološki insekticidi. S obzirom da je najučinkovitije suzbijanje komaraca uklanjanje voda stajaćica, neke od preporuka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije jesu da se iz okoliša uklone nepotrebni predmeti u kojima se voda može zadržavati. S obzirom da su vrtovi i zelene površine također poznata staništa odraslih jedinki komaraca, potrebno ih je redovito održavati, kositi travu, obrezivati drveće i nisko raslinje.

Svakako treba naglasiti kako provođenje adulticidnog tretmana predstavlja nadopunu larvicidnog tretmana, a nikako osnovnu metodu u suzbijanju komaraca. Adulticidnim tretmanima ne suzbijaju se ličinke komaraca, već samo odrasle leteće jedinke. Ukoliko se provede adulticidno suzbijanje, a prethodno nisu uklonjena ili larvicidno tretirana legla, iz njih će, ovisno o razvojnom stadiju ličinki, izići nove jedinke. Adulticidni tretmani trebali bi se provoditi po preporuci Epidemiološkog odjela koja je donesena na temelju prikupljenih podataka o jačini najezde kukaca, odnosno prisutnosti komaraca na određenom području i temeljem epidemioloških indikacija o mogućoj pojavi zaraznih bolesti, čiji se uzročnici mogu prenijeti komarcima.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović