Član Gradskog vijeća Danko Švorinić, pisanim putem je, temeljem članka 73. Poslovnika Gradskog vijeća, postavio slijedeće pitanje:

“Za koliko je ukupno osoba/gostiju povodom i za vrijeme trajanja Riječkog karnevala osiguran smještaj na trošak Grada Rijeke, Turističke zajednice ili drugih institucija vezanih uz Grad i o kolikom se iznosu sredstava ukupno radi?”

Odgovor

Član Gradskog vijeća Danko Švorinić, pisanim putem je, temeljem članka 73. Poslovnika Gradskog vijeća, postavio slijedeće pitanje:
Vezano uz pitanje vijećnika Danka Švorinića dan je sljedeći odgovor:

Grad Rijeka za svoje goste, najvećim dijelom diplomatske predstavnike u Hrvatskoj i predstavnike prijateljskih gradova, povodom 28. Međunarodnog riječkog karnevala platio je smještaj na bazi noćenja s doručkom za ukupno 21 osobu. Ukupan iznos hotelskoga smještaj ovih gostiju u periodu glavne povorke iznosi 13.287,39 kuna.
Napominjemo da je Grad Rijeka snosio troškove smještaja samo za po dvije osobe iz pojedinog veleposlanstva i našeg prijateljskoga grada. Budući da su delegacije nerijetko bile brojnije, za te su goste troškove smještaja snosila sama Veleposlanstva, odnosno prijateljski gradovi.

U periodu dječje povorke Grad Rijeka osigurao je smještaj za nastavnike i pratnju učenika OŠ Nikole Andrića iz Vukovara. Riječ je o ukupno 6 osoba i trošku njihovog smještaja u iznosu od 770,00 kn.
Dakle, Grad Rijeka preuzeo je troškove smještaja gostiju u ukupnom iznosu od 14.057,39 kn. Turistička zajednica grada Rijeke za vrijeme trajanja 28. Riječkog karnevala platila je dio troškova smještaja za članove karnevalskih grupa na bazi polupansiona, te smještaj članova tehničke ekipe na bazi noćenja s doručkom, i to za 339 osoba u ukupnom iznosu od 87.199,26 kuna. Uz to, skoro sve karnevalske grupe su o svojem trošku platile još jedan dan u hotelima Primorsko – goranske županije.
Inače, smještaj je osiguran u hotelima Jadran hotela d.d. Rijeka i Učeničkom domu Kvarner u Rijeci, te u Opatiji, i to za grupe iz Italije (K. G. “Circolo” – Este, K G. iz Val Comalica, Grupa “Boscarel” -Verona), Bosne i Hercegovine (K G. „Zora” iz Čapljine), Slovenije (Koranti i maškare iz Ptuja), Rumunjske (K.G. iz Resite), Crne Gora (K.G.„Fešta” Kotor), Srbije (Udruga „Sanbansa” – Novi Sad i Subotica), te iz Hrvatske (Krnjevalska udruga “Polantana” – Kaštel Kambelovac).

Ističemo da je sufinanciranje smještaja karnevalskih grupa iz inozemstva uobičajena praksa, pa je tako pri gostovanju riječkih karnevalskih grupa, primjerice na karnevalima u Italiji, Crnoj Gori, Sloveniji, za njih od strane organizatora karnevala također pokriven trošak smještaja.

Posebno napominjemo da se Turistička zajednica grada Rijeke financira iz nekoliko izvora, iz sredstava boravišne pristojbe i turističke članarine, a program Riječkog karnevala se uz boravišnu pristojbu i turističku članarinu, financira i od marketinga. Od proračunskih sredstva Grada Rijeke sufinanciran je tek dio planiranih troškova Riječkog karnevala.

Ukupan je iznos sufinanciranja 28. Međunarodnoga riječkoga karnevala iz gradskoga proračuna 200.000 kuna što čini 13,88% ukupnih troškova karnevala. Od 200.000 kuna 130.000 kuna namijenjeno je za organizacijske troškove, što je 9,02% ukupnih troškova, a 70.000 kuna na sufinanciranje karnevalskih grupa koje djeluju na području grada Rijeke, što iznosi 4,86% ukupnih organizacijskih troškova Međunarodnog riječkog karnevala.
Nemamo informacije da bi bilo koja druga institucija ili tvrtka iz gradskoga sustava snosila troškove smještaja gostiju na 28. Međunarodnom riječkom karnevalu.

Gradonačelnik
mr.sc Vojko Obersnel