Član Gradskog vijeća Marin Račić je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, u vezi lošeg stanja postojećeg školskog igrališta OŠ-SE Belvedere na Kozali, postavio sljedeće pitanje:

“Predmetno igralište je zapušteno i neuređeno već duži niz godina i to ne samo u smislu sadržaja (golovi, koševi, tribine i sl.) već je teren prepun grba na podu, koje su očito nastale, i dalje nastaju, zbog loše izvedene podloge. Teren pušta crvenu boju po obući i odjeći, ogradni betonski zidovi su popucali, a žičana ograda na njima je hrđava, istrošena na više mjesta, popucala i razbijena. U više navrata su i Mjesni odbor i škola apelirali na Gradsku upravu da sanira i uredi igralište, te je par puta i odrađena djelomična sanacija igrališta (podloge), ali je očito napravljena nekvalitetno i površno, tako da problem grba, neravnina i prljavštine i dalje postoji, kao i potencijalna opasnost od urušavanja dotrajale ograde i zidova.

Više puta su se djeca tijekom igre i ozlijedila, bilo je slomljenih ruku i hematoma na glavi, roditelji su nezadovoljni trenutnim stanjem te su izuzetno zainteresirani da se igralište dovede u ispravno stanje. Tijekom zadnjih nekoliko mjeseci, u teškim uvjetima epidemioloških ograničenja, napravljena je i peticija među roditeljima školske djece, te je prikupljeno preko 150 potpisa zabrinutih roditelja.

Budući da škola nema adekvatnu dvoranu, najkvalitetnije i najbolje rješenje bi bilo izgradnja nove dvorane, za što je također bila pokretana inicijativa Mjesnog odbora, te su bili izrađeni i idejni projekti i načelno dogovoreno sufinanciranje, na čemu je sve i stalo. Realizacija dvorane je definitivno nužnost, no s obzirom na trenutno stanje terena i potrebu djece za rekreacijom, sanaciju je potrebno izvesti u najhitnijem roku.

Kada se misli pristupiti sanaciji te u kojoj su fazi planovi za izgradnju nove dvorane?

Odgovor

Parter igrališta OŠ Belveder saniran je u prvoj polovici 2010. godine sredstvima prioriteta Mjesnog odbora Brašćine-Pulac u iznosu od 286.756,05 kn s PDV-om, putem tvrtke Rijeka promet d.d . Tada je, nakon djelomičnog uklanjanja starog betonskog sloja s cijele površine igrališta ručno postavljen lijevani asfalt, zbog nemogućnosti pristupa i zbog opterećenja te površine građevinskim strojevima. Radovi su, pod nadzorom Rijeka prometa, obavljeni sukladno tehničkim uvjetima za lijevani asfalt, stručno i kvalitetno.

Već 30. siječnja 2O13.predstavnici Mjesnog odbora Brašćine-Pulac zatražili su izvid i sanaciju partera i to zbog pojave hupsera, odnosno ispupčenja na podlozi te zbog pojave većih i manjih pukotina na cijeloj površini igrališta.

Nakon pregleda partera igrališta od strane predstavnika Direkcije zajedničke komunalne djelatnosti i Mjesnog odbora Brašćine – Pulac, u 2013. godini naručena je ekspertiza stanja partera. Prema projektu tvrtke GPZ iz Rijeke izvedena je samo mjestimična sanacija partera i to tamo gdje su se pojavili hupseri.

Za istaknuti je da su prilikom izvođenja radova na sanaciji dijela partera u podlozi uočene znatne pukotine, nastale vjerojatno uslijed slijeganja terena, što je i bilo navedeno u ekspertizi projektanta. Naime, vjerujem da i sami znate kako je veći dio partera igrališta izveden na nasipu, iza kojega su rubno po igralištu formirani ogradni zidovi. Također, nakon izvedenih radova u 2013. godini, pojavile su se nove deformacije u vidu pomaka podloge po rubovima južnog dijela igrališta, a postojeće pukotine na ogradnim zidovima su povećane i naglašene, kao što je povećana i količina podzemne vode koja erodira postojeću podlogu. Shodno tomu dolazi i do oštećenja na samoj površini partera.

Prema dosadašnjim aktivnostima koje su se provodile proteklih godina, jasno je da uzrok pojave hupsera i pukotina nije u završnoj obradi partera koji je izveden kao lijevani asfalt, već u slijeganju i deformacijama dubljih slojeva podloge. U navedenoj ekspertizi koju je izradila tvrtka GPZ Rijeka, kao mogući uzroci slijeganja, deformacija i pomaka podloge, navode se pukotine na postojećim potpornim zidovima igrališta koji su građeni od mješovitog materijala i starijeg su datuma.

Stoga je potrebno obaviti sanaciju svih potpornih zidova rukometnog igrališta, kao i izraditi projektnu dokumentaciju cjelovite sanacije s procjenom vrijednosti, uključujući parter igrališta, pomoćne tribine, potporne zidove i ogradu. U ovom trenutku, razmatraju se sve mogućnosti kako bi se pokrenuo ovaj projekt, te kako bi se započelo sa sanacijom ovog igrališta.

Vezano za inicijativu Mjesnog odbora Brašćine-Pulac za izgradnju sportske dvorane uz OŠ Belvedere, analizirani su postojeći uvjeti održavanja nastave tjelesnog odgoja, prostorne mogućnosti okoliša škole, kao i mogućnost da se nastava tjelesnog odgoja odvija u obližnjoj dvorani Dinko Lukarić. Naime, nastava tjelesnog odgoja u OŠ Belvedere izvodi se u adaptiranoj prostoriji u prizemlju škole, veličine oko 70 četvornih metara, u zadovoljavajućim uvjetima. Promatrajući isključivo dimenzionalno, površine kojima je okružena osnovna škola omogućile bi dogradnju školske dvorane najmanjih potrebnih dimenzija, ali, ne ulazeći u različite uvjete koje bi trebalo zadovoljiti za kvalitetno funkcionalno povezivanje i korištenje svih zatvorenih i otvorenih školskih prostora, racionalnije rješenje bilo bi korištenje postojećih sportskih kapaciteta, odnosno dvorane „Dinko Lukarić’1, posebice u svjetlu očekivane realizacije projekta njenog proširenja.

Stoga, ukoliko Učiteljsko vijeće procijeni potrebnim, i to zatraži, termine za nastavu tjelesnog odgoja moguće je dogovoriti u dvorani „Dinko Lukarić”1. Neovisno o tome, i nadalje je neophodno sanirati postojeće igralište i učiniti ga funkcionalnim i za odvijanje nastave tjelesnoga odgoja na otvorenom.
S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Flipović