Članica Gradskog vijeća Iva Rinčić je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Cijenjeni gradonačelniče,

molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21), odgovorite na pitanje u nastavku.

Građani već duže vrijeme upozoravaju na dugogodišnji problem na tržnici Brajda (križanje ulice Blaža Polića i Brajda). Naime, na navedenoj lokaciji svakodnevno se skladišti veća količina kartonskih kutija, daski i najlona, koja inače služi za improvizirani štand rabljene robe. Za potrebe odlaganja koristi se nogostup uz samo pročelje zgrade na Brajdi, pored kućnog broja 10. Komunalni redar je upoznat s ovim slučajem, no na teren izlazi samo po prijavi, iako problem traje već duži niz godina.

Može li se ovaj problem trajno ukloniti, te postoji li neko drugo adekvatno rješenje koje bi uključivalo i korištenje već dostupnih štandova?

Unaprijed zahvaljujem
Iva Rinčić
nezavisna vijećnica

Prilog: fotografija

Tržnica Brajda - uz pitanje vijećnice Ive Rinčić

Odgovor

Na ovoj lokaciji provode se redovne kontrole i to ne samo po prijavama građana. Pritom se počinitelji zatečeni u prekršaju udaljavaju s lokacije te im se nalaže uklanjanje izložene robe s javne površine. Također, osobe koje obavljaju nedozvoljenu prodaju robe prekršajno se sankcioniraju, izdavanjem mandatne kazne, a u slučaju njezinog neplaćanja, što je najčešće slučaj, pokreće se prekršajni postupak, prema važećim zakonskim propisima.

Vezano za opisanu problematiku, važno je naglasiti da djelatnici nadležne gradske službe tijekom obavljanja svojih zadaća u ovakvim i sličnim situacijama moraju uzeti u obzir i ljudski aspekt, odnosno da se radi o manjem broju osoba vrlo lošeg imovinskog stanja. Neki među njima su bez stalnog prebivališta ili žive u romskim naseljima, a osim teških egzistencijalnih okolnostima u kojima žive, starije su životne dobi.

S obzirom da se radi o problemu koji se ponavlja već duže vrijeme te uzimajući u obzir činjenicu da su djelatnici Odsjeka za komunalno redarstvu u svom radu obvezni pridržavati se važećih gradskih i zakonskih propisa kojima je ilegalna prodaja roba zabranjena, zatražena je podrška i drugih nadležnih institucija. Tako su u više od 30 navrata do sada provedene akcije uz asistenciju Policije i Carinske inspekcije. U takvim akcijama rabljene stvari uklonjene su s javne površine, odnosno oduzete, a ulice očišćene od kašeta, kartonskih kutija i sličnih predmeta namijenjenih skladištenju.

Tijekom 2023. godine nije bilo potrebe za organiziranjem takvih akcija, jer je znatno smanjen broj osoba koje su se bavile ilegalnom prodajom roba, dok je nekolicina zatečenih u takvim aktivnostima, po nalogu komunalnog redara, udaljena s područja tržnice.

Mogućnost pronalaska adekvatnijeg rješenja, u smislu davanja štandova, ne postoji, jer se radi o prodaji rabljenih stvari za koju su predviđeni drugačiji uvjeti. Naime, Zaključkom Gradonačelnika od 25. rujna 2018. godine, odobrena je organizacija izlaganja i prodaje rabljenih stvari na lokaciji Tržnice Brajda, svake nedjelje od 7 do 14 sati, a za korištenje štanda izlagači su u obvezi trgovačkom društvu Rijeka plus d.o.o. platiti dnevnu naknadu u simboličnom iznosu.

Iz svega prethodno navedenog vidljivo je da se poduzimaju brojne aktivnosti, kako bi se na ovoj lokaciji dugoročno uveo potpuni red. Svakako je važno uzeti u obzir činjenicu da se, između ostalog, radi o osobama kojima ilegalna prodaja predstavlja stil života. Stoga se, neovisno o izrečenim upozorenjima ili izdanim kaznama, one uvijek vraćaju na prostor Tržnice Brajda.

Izlaganje robe na javnoj površini kompleksan je problem za koji Grad Rijeke, u suradnji s ostalim službama, nastoji pronaći odgovarajuće rješenje koje će biti u interesu svih dionika; s pravnog i socijalnog aspekta. Komunalno redarstvo će i nadalje raditi na suzbijanju ove problematike, uz maksimalno angažiranje i pomoć Policije i Državnog inspektorata. Komunalni nered dežurna služba održavanja uklanjat će u najkraćem mogućem roku, odnosno neposredno nakon uočavanja od strane komunalnog redara ili po dojavi građana.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović