Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila  pitanje:

Poštovani gradonačelniče,

molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje na koji način se rješava problem odlagališta otpada na rubovima Rijeke, s posebnim naglaskom na divlje deponije koji su prijavljeni i poznati?

Pitanje postavljam temeljem informacija i fotografija iz članka Divlji deponij na rubu Rijeke: zašto nadležne službe ne reagiraju na dojave građana o šumskim odlagalištima? (dostupno na https://torpedo.media/novosti-rijeka/divlji-deponij-na-rubu-rijeke-zasto-nadlezne-sluzbe-ne-reagiraju-na-dojave-gradjana-o-sumskim-odlagalistima)

Posebno me zanima status prijavljenog divljeg deponija na šetnjici u okolici Tonžino-Jurčići-Tuhtan pa molim da odgovor sadrži sljedeće:

  1. Potvrdu da je službena prijava putem obrasca službe komunalnog redarstva grada Rijeke o ovom odlagalištu otpada zaprimljena i evidentirana?
  2. Razloge zbog kojih prijedlog sanacije ovog odlagališta nije uključen u Plan raspodjele sredstava za komunalne prioritete na području mjesnih odbora u 2023.?
  3. Plan Grada za promociju ekoloških i održivih načina odlaganja krupnog otpada i rješavanje problema divljih deponija na rubovima šuma i šetnjicama u okolici Rijeke?

Unaprijed zahvaljujem,
Maša Magzan
nezavisna vijećnica

Odgovor

Vezano za deponije na području Mjesnog odbora Srdoči, na šetnici u okolici Tonžino-Jurčići-Tuhtan, prema dostupnim podacima, možemo potvrditi da je prijava građanke zaprimljena  8. studenoga 2021. godine putem elektroničke pošte, točnije e-maila komunalno.dezurstvo@rijeka.hr, a koja je na tu adresu proslijeđena putem eksperimentalne internetske aplikacije „Popravi.to“. Naime, zbog proteka vremena i velikog broja zaprimljenih e-mailova građana, poštanski sandučići se ažuriraju, a pritom se neke poruke i brišu. Temeljem spomenute prijave komunalni redar odmah je, na širem području ulice Tonžino, obavio izvid, ali nije uočio otpad na koji se odnosila prijava. S obzirom da u prijavi nije naveden nikakav kontakt, nije bilo moguće dodatno provjeriti o kojoj se lokaciji točno radi. U međuvremenu se podnositeljica prijave ponovno obratila komunalnom redarstvu te je 10. ožujka ove godine na prijavljenoj lokaciji obavljen zajednički izvid. S tim u vezi, razjašnjeni su razlozi nesporazuma i zbog čega komunalni redar nije utvrdio postojanje deponija.

Naime, odlagalište otpada nalazi se na samoj granici s Općinom Viškovo i  Gradom Kastvom te iako administrativno pripada Gradu Rijeci, pristup toj lokaciji moguć je prelaskom preko područja Grada Kastva. Dakle, ta se lokacija, zbog zahtjevnije fizičke dostupnosti, na samom rubu administrativnog područja Grada Rijeke, rjeđe obilazi i kontrolira u odnosu na lokacije koje se redovno ili pojačano kontroliraju pa je i u ovom slučaju to bio razlog zbog kojega komunalni redar nije redovnom kontrolom uočio ovo nelegalno odlagalište otpada.

Ovo je divlje odlagalište od strane Mjesnog odbora Srdoči bilo predloženo za sanaciju putem komunalnih prioriteta, što nije prihvatila i nadležna gradska služba, jer je pravilo da sanaciju nepropisnog odlaganja otpada plati onaj tko je to onečistio okoliš, a ne Grad Rijeka, odnosno njegovi građani. Tako je Direkcija za komunalno redarstvo poduzela mjere utvrđivanja počinitelja da bi isti platio zbrinjavanje otpada.

Kako  je u konačnici nesporazum razjašnjen te utvrđena lokacija na koju se odnosi prijava, ista će se uvrstiti u evidenciju lokacija onečišćenih otpadom te će se poduzeti daljnje mjere, sukladno važećim propisima. To, prije svega, uključuje utvrđivanje vlasništva nekretnine na kojoj je otpad odložen, kako bi se pokrenuo postupak sanacije. Nadalje, predložiti će se i druge mjere, temeljem ovlasti temeljenih na Odluci za sprječavanje nepropisnog odbacivanja otpada i mjerama za uklanjanje otpada odbačenog u okoliš na području grada Rijeke, koje uključuju provedbu posebnih mjera sprječavanja nepropisnog odbacivanja otpada, i to: postavljanje znaka upozorenja o zabrani odbacivanja otpada na ovoj lokaciji, postavljanje ograde ili neke druge prepreke koja onemogućuje prilaz lokaciji te pojačani nadzor komunalnog redarstva.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović