Član Gradskog vijeća Aleksandar-Saša Milaković je, na 22. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 28. rujna 2023. godine, iznio problematiku vezanu za stanje i način održavanja objekata u našem gradu koji su simbol međugradske i međunarodne suradnje Rijeke sa drugim gradovima i državama. Konkretno, radi se o Japanskom parku ispred Osnovne škole Vežica i fontani na Jelačićevom trgu. Iznio je da je Japanski park ispred Osnovne škole Vežica u izuzetno lošem stanju, derutan i neodržavan. Za fontanu na Jelačićevom trgu je kazao da se radi o kompleksnijoj priči. Da zna da se s vremena na vrijeme ona čisti te da je očišćena prije otprilike dva mjeseca. Međutim, ako se prođe danas, da se može vidjeti da je voda u fontani prljava i da izgleda jako loše. Iznio je da je stav njega osobno, Kluba Mosta, ali i Odbora za međugradsku i međunarodnu suradnju, koji je na protekloj sjednici donio jednoglasan zaključak, da se ti spomenici i objekti trebaju adekvatnije održavati. Da je njihov stav da fontana na Jelačićevom trgu nije adekvatno očišćena. Također, da je mramor poprilično uništen i da taj spomenik nikako nije na ponos ovoga grada. Postavio je pitanje Gradonačelniku, da li će podržati zaključak Odbora za međugradsku i međunarodnu suradnju i dodatno potaknuti da se ti spomenici održavaju na način koji je prikladan i da budu na ponos međugradskoj i međunarodnoj suradnji ovoga grada? Zamolio je da se vidi zašto obzirom na napore koji se ulažu u održavanje fontane, ona i dalje ne izgleda kako bi trebala.

 

Odgovor

Prema informacijama koje sam dobio iz Upravnog odjela za komunalni sustav i promet, Programom održavanja fontana i slavina s pitkom vodom na području Grada Rijeke njihovo održavanje predviđeno je u smislu funkcionalne ispravnosti elektro-strojarskih instalacija, pranja i čišćenja. Fontana na Jelačićevom trgu svakodnevno se obilazi i čisti od površinskih nečistoća, osim nedjeljom i blagdanom, a jednom tjedno temeljito se pere i nadopunjava sredstvom protiv stvaranja kamenca. Za istaknuti je kako je tu vegetacija zasađena neposredno uz zid bazena fontane, pa se nerijetko događa da uslijed jače bure ili obilnijih padalina, dio zemljanog materijala završi u bazenu fontane. Međutim, prilikom svakog većeg onečišćenja, ukoliko se na redovno pranje fontane treba čekati više dana, izdaje se poseban nalog za izvanredno pranje i čišćenje.

Što se pak tiče stanja i sanacije mramornog opločenja tijela fontane, a koje je reprezentativnost izgubilo zbog dotrajalosti i vandalizma skatera, za istaknuti je da se u Upravnom odjelu za komunalni sustav i promet trenutačno razmatra i dogovara oko tehničkih mogućnosti sanacije kamene obloge fontane koja je najvećim dijelom oštećena u donjem dijelu. Naime, skateri vožnjom po kamenoj oblozi ostavljaju crne tragove i oštećenja,Nakon odabira tehničkog rješenja sanacije, sukladno raspoloživim sredstvima, planira se do kraja godine pristupiti radovima na obnovi kamene obloge fontane.

Podsjetimo kako je Japanski vrt otvoren 2013. godine suradnjom Osnovne škole Vezica i Rotary Cluba Rijeka – Sv. Vid te Rotary Cluba Tokyo Tsukiji. Tom prilikom je Grad Rijeka donirao sadnice u vrijednosti od 6.500,00 kn. Na ulazu u vrt navedeno je da je park dar djeci Vežice i Grada Rijeke. Izgrađen je suradnjom velikog broja donatora i lokalne zajednice. Grad Rijeka je dao suglasnost za njegovu izgradnju, kao i dozvolu za korištenje zemljišta u tu svrhu ispred Osnovne škole.

Održavanje parka financira Osnovna škola Vežica, čiji djelatnici o njemu i vode brigu. Sve devastacije parka, kao i obnovu bilja i stabala, održavanje bazena, potopnih pumpi za slap i navodnjavanje, njegu i košnju trave te čupanje korova, Škola je financirala iz ograničenih decentraliziranih sredstava koja nikad nisu dostatna, zbog čega se to i činilo periodično. Škola je, između ostalog, 2018. godine pisanim putem od Konzervatorskog odjela zatražila da se Japanski park proglasi kulturnim dobrom, što nije prihvaćeno uz obrazloženje da je „park premlad da bi se mogao uvrstiti u Registar dobara“.

Zbog svega navedenog mogućnost izvanrednog održavanja Japanskog vrta razmotrit će se u sklopu Proračuna grada Rijeke za 2024 godinu.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
marko Filipović