Članica Gradskog vijeća Tea Mičić Badurina je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Poštovani,
molim da mi temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke odgovorite na vijećničko pitanje.

Prema naručenoj Studiji procjene sigurnosti 20 stabala koprivica u Istarskoj ulici Rijeka, koju je za naručitelja Grad Rijeku izvelo poduzeće Urbani šumari d.o.o., čak 19 od 20 stabala je predviđeno odmah ukloniti.

Neupitno je da su stabla, nažalost, bolesna, no studija ne bi trebala biti opravdanje da se 20 stabala sruši u istom trenu, to bi trebalo biti postepeno, odnosno trebalo bi zasaditi zamjenska stabla, kako se ne bi izgubio drvored.

Postoji li mogućnost takvog postupanja? Također, u pripremi pitanja saznala sam kako je postojala ista situacija u Varaždinu, kada je jedna studija savjetovala rušenje, a druga to opovrgnula, pa su stabla u konačnici spašena.

Ovo je i prilika da ukažem kako od struke postoji i nezadovoljstvo općim pristupom komunalnog poduzeća stablima i zelenim površinama, prvenstveno lošim orezivanjem, pri čemu kroz takve rezove ulaze infekcije i trulež, asimetričnim orezivanjem pola krošnje, te činjenicom kako se ne poštuje pravilo od minimalno od 15 cm zemlje oko debla. Tome treba dodati i rane i udarce od parkiranja i slično.

Ono što ne moram posebno naglašavati jest koliku korist u apsorpciji CO2 imaju stabla, a naročito koliko su stabla potrebna u umanjenju učinka klimatskih promjena i dok se Europa i velegradovi poput Pariza i Rima pošumljavaju i grade parkove, mi se betoniziramo i zagušujemo.

Molim Vas komentar i apeliram na promjenu prakse prema riječkim zelenim površinama.

S poštovanjem,
Tea Mičić Badurina

Odgovor

Činjenica jest da stabla predstavljaju najtipičnije i najvrjednije zelenilo grada pa se, sukladno tomu, o njima vodi posebna briga. Redovite mjere održavanja obuhvaćaju uklanjanje suhih, slomljenih i bolesnih grana i stabala, zaštitno tretiranje od bolesti i štetnika kao i prihranu. Sadnja stabala na mjestu uklonjenih, kao i podizanje novih drvoreda, obavlja se u okviru raspoloživih sredstava za tekuću godinu.

Isto tako, nezanemariva je činjenica da ta stabla rastu u vrlo nepovoljnom okruženju. Život u gradu podrazumijeva ispunjavanje raznih uvjeta i potreba građana različitih stavova i načina življenja. Očekivanja građana svakako se odnose i na proširenje prometnica i komunalne infrastrukture. S druge strane na zdravlje zelenila utječe mreža podzemnih instalacija u prometnicama, a zbog sve gušćeg prometa, zagađenje je postalo veće, pa dolazi do stradavanja i korijenja i krošnje. Čestim prekapanjem cesta može doći i do oštećenja korijenskoga sustava. S druge strane, radi sigurnosti prometa, prolaza pješaka, ali i oštećenja koja mogu nastati na energetskim vodovima i okolnim građevinama potrebno je provesti i orezivanje stabala, odnosno u nekim slučajevima i skraćivanje krošnje.

Međutim, želim i ovim putem naglasiti da je Grad Rijeka sklopio Ugovor o neposrednom sudjelovanju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sufinanciranju provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama, u cilju jačanja otpornosti urbanih sredina. Na taj natječaj i prijavili smo se upravo kako bismo dodatnim sredstvima Fonda omogućili sadnju novih drvoreda te obnovu i proširenje postojećih te dodatno ozelenjivanje gradskih parkova. Kroz projekt „Drvoredi u gradu Rijeci” osigurano je sufinanciranje sadnje 300 novih stabala u 11 drvoreda, dok je putem projekta „Parkovi u gradu Rijeci” osigurano sufinanciranje sadnje 99 stablašica i 2617 grmova u 6 parkova. Ukupna vrijednost oba projekta je 374.200 eura, od čega Fond sufinancira 80 % tj. 299.360 eura, a preostala sredstva osigurat će Grad Rijeka.

Stoga je obavljen uvid u stanje drvorednih stabala u Istarskoj ulici na potezu od spoja s Ulicom Đure Cattia do prilazne ceste za plažu Bivio, duljine oko 600 m, te je uočeno da dio njih, zbog oboljenja, ugrožava sigurnost prometa i pjješaka. Naime, oštećenja, najčešće nastala uslijed udara motornih vozila, prouzročila su truljenje i velike pukotine. Uz navedeno, debla su nagnuta nad prometnicom, što nije u skladu sa Zakonom o sigurnosti prometa na cestama u kojemu je navedeno da stabla ne smiju ulaziti u profil ceste u visini manjoj od 4,5 m. Stoga je, nažalost, procijenjeno da stabla koja su bitno oštećena i nezdrava te predstavljaju opasnost, potrebno ukloniti, a na njihova mjesta posaditi nova.

Međutim, kako bismo još jednom provjerili nužnost uklanjanja ovih stabala, Upravni odjel za komunalni sustav i promet od tvrtke Urbani šumari d.o.o., registrirane za dijagnostiku stabala, tražio je ispitivanje zdravstvenog stanja i stabilnosti stabala, radi dodatne provjere stanja u drvoredu duž Istarske ulice. Tom je procjenom potvrđeno daje potrebno ukloniti 20 stabala koprivića. Stoga će se dio sredstava Fonda usmjeriti u sadnju novih stabala, na mjesto uklonjenih. Nove stablašice, koje će zamijeniti uklonjene bit će opsega debla 18-20 cm. Dakle, vjerujem da je i iz ovih informacija vidljivo da Grad Rijeka održavanju zelenila u našem gradu pristupa stručno te da aktivno radimo na zaštiti i širenju zelenila u našem gradu.
Treba svakako naglasiti da su u Proračunu Grada Rijeke za ovu godinu sredstva za održavanje gradskog zelenila uvećana za oko milijun eura pa tako sada iznose 2.550.993,11 eura dok je prethodne godine taj iznos bio oko 1,5 milijuna eura što, vjerujem, dodatno pokazuje naš odnos prema važnosti očuvanja riječkog zelenila. Naravno, i ove godine planiramo prijavu na natječaje koji će nam omogućiti da dobijemo dodatna sredstva za ozelenjivanje grada.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović