Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila sljedeće pitanje:

„Molim informaciju o ponovnoj odbijenici Art-kina da podrži i ustupi prostor za održavanje dijela programa Festivala znanosti koji se ove godine održava po dvadeset i prvi put i to u okviru obilježavanja pedeset godina postojanja Sveučilišta u Rijeci. Podsjećam da se ova suradnja nije nikada ostvarila i godinama zapinje već na prvom koraku, a to je inicijalni upit o otvorenosti za suradnju i molba za ustupanjem prostora u terminima koji Art-kino nema svoje programe.
Molim da odgovor na ovaj upit sadrži obrazloženje koje konkretizira stupanj autonomije institucija u kulturi da odlučuju o suradnjama i partnerstvima u odnosu na kulturne politike i vrijednosti koje Grad kao osnivač želi implementirati u Rijeci. Naime, ostaje nejasan stav Grada kao osnivača vezan uz procedure korištenja ljudskih, prostornih i tehničkih resursa ustanova u kulturi. Napominjem da se radi o terminima 25-28.4. od 17-20h, a Festival znanosti je iskazao spremnost za plaćanje stručne tehničke službe Art-kina. Također, u svrhu usklađivanja sa primarnom djelatnosti ove institucije, predložene su i projekcije filmova na temu znanosti u petak, 28.4.2023. te je dodatno ponuđena i pomoć u traženju potrebnih financijskih sredstava za navedeno. Za kraj valja naglasiti da je Grad Rijeka jedan od pokrovitelja Festivala znanosti svih dvadeset godina njegovog postojanja.“

Odgovor

U skladu sa Zakonom o ustanovama, osnivač, Grad Rijeka, poštuje i čvrsto se zalaže za autonomnost produkcije i provedbe programa ustanova te smatra da one imaju legitimno pravo na slobodno odlučivanje o mogućim suradnjama i partnerstvima.

Ujedno, Grad Rijeka, kao osnivač ustanova, upravlja ustanovama u skladu sa zakonskim i ostalim propisima, primarno putem svojih predstavnika u upravnim vijećima. Kao što vam je vjerojatno već i poznato, upravna vijeća prihvaćaju godišnje programe rada i razvoja ustanove, kao i četverogodišnji program rada ravnatelja ustanove prilikom njegova odabira te tim činom izražavaju suglasnost u ime osnivača. Naravno, upravna vijeća, kao i ravnatelji, rukovode se prioritetima razvojnih ciljeva i vrijednostima politike osnivača, primarno u području kulture.

Također, ravnatelji ustanova u kulturi, svoja godišnja izvješća podnose na usvajanje i Gradskom vijeću Grada Rijeke, što je još jedna instanca kojom potvrđujemo i apostrofiramo stav da smo zadovoljni načinom na koji se u ustanovama, koriste ljudski, prostorni i tehnički resursi u kulturi, a pogotovo u ustanovi Art-kino.

S obzirom da je Vaše pitanje prvenstveno usmjereno na suradnju Art-kina i Sveučilišta u Rijeci, osvrnut ću se isključivo na navedenu temu, postoje iz pitanja razvidno da niste zadovoljni činjenicom da osnivač pruža autonomiju institucijama u kulturi da samostalno odlučuju o suradnjama i partnerstvima u odnosu na kulturne politike i vrijednosti koje Grad kao osnivač želi implementirati u Rijeci.

Kako bi se otklonili mogući krivi zaključci, prije svega želim naglasiti da je upravo Art-kino ustanova koja najviše sudjeluje u službenom programu obilježavanja pedesete obljetnice Sveučilišta u Rijeci i to u nizu složenih i produkcijski zahtjevnih programa koji će se odvijati tijekom 2023. godine. Jedan od ovih programa je i STIFF- Međunarodni festival studentskog filma koji se već deset godina u kontinuitetu održava upravo u Art-kinu, koje redovito pruža tehničku, stručnu, logističku, organizacijsku, prostornu, marketinšku i svaku drugu potporu festivalu. Pored ovog programa, Art-kino će sudjelovati i u programu ROAR, kao i u festivalu Impulse. No, i izvan službenog programa, Art-kino gotovo na dnevnoj razini surađuje sa Sveučilištem, njegovim pojedinim sastavnicama, studentskim udrugama, kao i nizom drugih organizacija i pojedinaca, a u cilju razvoja filmske kulture i umjetnosti, odnosno onim programima koji su vezani uz temeljnu djelatnost Ustanove.

Dodatno, siguran sam da je suradnja Art-kina i Sveučilišta u Rijeci uzoran primjer i na nacionalnoj razini, kako kultura, umjetnosti i obrazovanje mogu nadopunjavati svoje temeljne misije, čemu svjedoči posječenost programa, brojni suradnički projekti te u konačnici, podrška svih tijela osnivača.

Nastavno na Vaš komentar o nesuradnji Art-kina sa Sveučilištem, obratili smo se i Sveučilištu u Rijeci da nam daju komentar o suradnji ili nesuradnji s ustanovom Art-kino kako bi se uvjerili u točnost, ili netočnost Vaših tvrdnji. Odgovor Sveučilišta bio je sljedeći:

„Sveučilište u Rijeci i Art-kino imaju bogatu i dugotrajnu partnersku suradnju, koja je posebno intenzivirana ove godine, kada Sveučilište obilježava 50. obljetnicu svog postojanja. Na tome zahvaljujemo Art-kinu te se nadamo da ćemo uspješnu suradnju i nastaviti.

Razumijevajući osnovnu svrhu Art-kina, koje djeluje kao platforma za razvoj riječke audiovizualne djelatnosti i promotor filmske kulture te je mjesto prikazivanja i gledanja filmova, rasprave o njima, komunikacije i istraživanja umjetnosti pokretnih slika, filmske refleksije i refleksije o filmu, Uprava Sveučilišta podržava partnerski odnos u kojemu se obje strane dogovaraju, bez obveza, uz uzajamno uvažavanje planova i programa institucija.

Sveučilište nema popisane ugovore s institucijama kojima je osnivač Grad Rijeka (niti inače), koje bi stvarale obvezu bilo kojoj strani vezanu uz ustupanje ili iznajmljivanje prostora, ali temeljem partnerskog odnosa nastojimo zajednički, kroz suradnju, realizirati inicijative koje se uklapaju u programe uključenih institucija, ako i kada je to moguće.

Praksa nastupanja uime Sveučilišta pretpostavlja ili ovlaštenje ili neku vrstu pisma namjere Sveučilišta iz kojeg je vidljivo da Sveučilište program podržava, ili drugog dokaza iz kojeg je vidljivo da se događanje organizira u (su)organizacijiji Sveučilišta“.

Iako je Grad Rijeka jedan od pokrovitelja Festivala znanosti od samog početka njegovog postojanja, to ne znači da organizator zadržava imperativno pravo da se održava gdje god poželi, u ovom slučaju da se održava u svim prostorima Dječje kuće koja je u svojoj osnovi i namjeni, a kao što i sam naziv kaže, predviđena isključivo za programe koji su usmjereni djeci.

Vezano za Vašu primjedbu o nepopunjenosti prostora u navedenim datumima, moram naglasiti kako Art-kino u Dječjoj kući kontinuirano, cijelu godinu provodi program Škola u kinu, kao i programe otvorene za javnost, odnosno djecu i roditelje. Upravo dugogodišnja posvećenost Art-kina razvoju filmske kulture kod djece i mladih te izvrsna suradnja sa školama i vrtićima, potaknula je Grad Rijeku na stvaranje kina unutar Dječje kuće.

Također, važno je naglasiti da je velik dio ovih programa sufinanciran iz raznih izvora te da je Art-kino potpisalo niz ugovora kojima su definirane njihove programske obveze. Cilj je ovih ugovora omogućiti djeci Rijeke i okolice čim veću dostupnost filmova, odnosno pronaći financijska sredstva za realizaciju programa koji je među najboljima u Hrvatskoj. U tom smislu, Art-kino ne može odustajati od vlastitih programa i obveza. Kada govorimo o filmovima, možda je potrebno dodatno naglasiti da govorimo o audiovizualnim djelima umjetničke i/ili kulturne vrijednosti za nacionalnu, europsku i svjetsku filmsku umjetnost koje pridonosi kulturnoj raznolikosti i pluralizmu umjetničkoga izraza, a ne o audiovizualnim djelima općenito (ili znanstvene tematike/svrhe), odnosno o audiovizualnom zapisu.

Ustanove kontinuirano na dnevnoj bazi primaju raznorodne zahtjeve, upravo stoga su i osmišljene procedure, koje kreću od samog sadržaja programa i njegove povezanosti s temeljnom djelatnošću svake pojedine ustanove kako bi se zaštitila njihova javna uloga (u slučaju Art-kina to je razvoj filmske kulture i umjetnosti), zatim zahtjeva koji opisuje program i tehničke potrebe (koji u ovom slučaju nije poslan), kao i prosudbe predlagatelja (u ovom slučaju udruga građana Zlatni rez). Imperativ suradnje koji proizlazi iz Vašeg pitanja dovodi do paradoksa u kojem postaje nebitan sadržaj suradnje, a ustanove su svedene na poduzetnike koji naplaćuju svoje usluge i nasumično „pune“ prostore sadržajem, gubeći iz vida širi kontekst svoga rada.

Nastavno na prethodno navedeno, možemo zaključiti kako suradnje doista mogu doprinijeti uključivosti i demokratičnosti institucija, no i one imaju svoj okvir – sadržajni, kako i produkcijski, u čemu primat uvijek imaju vlastiti programi. Drugim riječima, istinski demokratsko shvaćanje suradnje uključuje i mogućnost propitivanja iste, kao i prava odlučivanja samih ustanova o tim istim suradnjama, a u skladu s temeljnim djelatnostima institucija.

Na kraju, želim naglasiti da se značajan aspekt rada Art-kina nalazi u uspostavljanju suradnji s brojnim filmskim, kulturnim i obrazovnim institucijama, udrugama i školama u cilju širenja znanja. U 2022. godini Art-kino broji više od 80 partnera u izvedbi programa te 60 odgojno-obrazovnih ustanova s kojima je ustanova surađivala, a svaka je od navedenih suradnji u fokusu imala razvoj audiovizualne kulture svih uključenih i zainteresiranih aktera, što je primarna uloga ustanove i temelj stvaranja odnosa svakog oblika partnerstva s Art-kinom.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović