Članica Gradskog vijeća Iva Rinčić je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Cijenjeni gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21), odgovorite na pitanje u nastavku.
Posljednjih mjeseci javljaju nam se građani nezadovoljni načinom održavanja javne rasvjete u samom centru grada (potez Zadarska – Krešimirova; Riva – Lučka kapetanija; Ribarska ulica; križanje Pomerio – Fiorello la Guardia). Prema dostupnim informacijama posao ophodnje i nadzora javne rasvjete provodi Energo, koji djeluje tek po pozivu građana. Rezultat je neučinkovita razina usluge, pa Vas molim za odgovor što ćete poduzeti u vezi navedenog. Svojedobno (2020.) je najavljena izrada Plana upravljanja rasvjetom (sukladno Zakonu), pa me zanima u kojoj je fazi. Ujedno molim za informaciju koji postotak svjetiljki u sustavu javne rasvjete ima mogućnost prigušenja svjetlosnog intenziteta (2019. je bilo tek 10%), te u kojem je vremenskom periodu prigušenje provodi.

Unaprijed zahvaljujem
Iva Rinčić
nezavisna vijećnica

Odgovor

Prema očitovanju koje sam dobio iz Trgovačkog društva Energo d.o.o., činjenica je da je dio instalacija javne rasvjete u centru grada zastario, zbog čega se svjetiljke češće kvare. Stoga je Grad, sukladno novoj zakonskoj regulativi iz područja svjetlosnog onečišćenja, izradio projektnu dokumentaciju modernizacije sustava javne rasvjete Grada Rijeke kojom je predviđena zamjena oko 80% neekoloških i neučinkovitih rasvjetnih tijela suvremenim LED svjetiljkama. Projekt će se provoditi u sljedećih nekoliko godina, a prvom fazom planiranom ove godine je, između ostalog, obuhvaćena i zamjena rasvjetnih tijela u ulicama Riva, Riva Boduli i Krešimirova. Vjerujem da će to riješiti problem učestalih kvarova na tim lokacijama.

Pravilnik o sadržaju, formatu i načinu izrade plana rasvjete i akcijskog plana objavljen je 24. veljače ove godine, a stupio je na snagu osmoga dana od dana objave. Prema odredbama Pravilnika, jedinice lokalne samouprave dužne su izraditi plan rasvjete i akcijski plan u roku od dvanaest mjeseci od stupanja na snagu ovog Pravilnika. Grad će, sukladno zakonskim obvezama, potrebne dokumente izraditi u propisanom roku.

Svjetiljke s natrijevim izvorima svjetlosti koje imaju mogućnost regulacije i dalje čine 10% sustava javne rasvjete. U takav tip svjetiljki nije se investiralo upravo zbog toga što su se unazad nekoliko godina, sukladno zakonskoj regulativi, u sve nove instalacije javne rasvjete počele ugrađivati svjetiljke s LED izvorima svjetlosti.

LED svjetiljke koje će se ugrađivati kroz projekt modernizacije sustava javne rasvjete imat će mogućnost automatske autonomne regulacije sa samostalnim određivanjem središnjeg vremena noći, kao i mogućnost podešavanja snage i svjetlosnog toka na tri različite razine u kombinaciji s pet različitih vremenskih perioda rada javne rasvjete. Korištenjem takve regulacije značajno se smanjuju, kako potrošnja električne energije, tako i emisije štetnih plinova u okoliš.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović