Član Gradskog vijeća Vedran Vivoda je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio pitanje:

Molim da mi temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke odgovorite na sljedeće pitanje:
Planira li Grad Rijeka u sljedećoj školskoj godini, poput većine jedinica lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj, svojim učenicima osnovnih škola sufinancirati kupnju radnih bilježnica, pribora, ispitnih listića itd. ili dati nekakvu vrstu poklon bona?
Smatram da trošak od 300,00 kuna za 8000 učenika ili 2,4 milijuna kuna ne bi narušio stabilnost proračuna. Ovom mjerom, koja je i pronatalitetna, Grad Rijeka bi pomogao roditeljima u ova teška vremena.

Odgovor

Besplatna nabava dopunskih i pomoćnih nastavnih sredstava trebala bi biti pravo svakog učenika osnovnih škola u našoj državi, a nikako tek povlastica koju ostvaruju samo djeca iz gradova i općina koje to mogu financirati. S obzirom na okolnosti u kojima živimo takvo što je uistinu teško očekivati.

Grad Rijeka već dugi niz godina, temeljem Odluke o socijalnoj skrbi, učenicima osnovnih škola slabijeg imovinskog stanja pomaže pri kupnji školskih knjiga putem poklon-bona. S obzirom da su od školske godine 2019./2020. sredstva za nabavu udžbenika osigurana u državnom Proračunu, dodijeljeni poklon-bon koristi se za nabavu drugih obrazovnih materijala i školskog pribora. Pravo na poklon-bon može se ostvariti temeljem socijalnog uvjeta, uvjeta prihoda, uvjeta udomiteljstva te uvjeta jednoroditeljstva, a za korisnike koji pravo ostvaruju po uvjetu prihoda, gradski cenzus prihoda uvećava se za 75%.

Visinu poklon-bona utvrđujem kao gradonačelnik, a za ovu školsku godinu utvrđeni su sljedeći iznosi poklon-bona: za korisnike po uvjetu prihoda, socijalnom uvjetu (pravo na doplatak za pomoć i njegu i pravo na osobnu invalidninu za učenika), uvjetu udomiteljstva i uvjetu jednoroditeljstva vrijednost bona iznosi  250,00 kn za niže razrede i 500,00 kn za više razrede, dok za korisnike po socijalnom uvjetu – korisnike zajamčene minimalne naknade, vrijednost bona iznosi 375,00 kn za niže razrede i 750,00 kn za više razrede. U ovoj školskoj godini ukupno je izdano 1.087 poklon-bonova, za što je utrošeno 422.089,49 kn.

S obzirom da se navedeno pravo temelji na Odluci o socijalnoj skrbi, Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb ne planira dodjelu poklon-bonova svim učenicima osnovnih škola.

Iako ne financira nabavku obrazovnog materijala i pribora za sve učenike, Grad provodi i financira druge programe koji se smatraju značajnima, premda za to ne postoji zakonska obveza. Tako je u 2014. godini donesena odluka o uvođenju stipendija prema socijalnim kriterijima, po kojima će stipendije uz darovite, dobivati i učenici slabijeg socioekonomskog statusa. Stoga su u prošloj godini  isplaćene stipendije učenicima i studentima prema socijalnom kriteriju u iznosu od približno 204.000,00 kn.

Isto tako, raznim programima Grad već dugi niz godina prati i potiče napredovanje darovitih učenika i mladeži. Grad stipendira 108 darovitih učenika i studenata te studente koji se obrazuju za deficitarna zanimanja, a sufinancira razne programe i projekte. Samo u prošloj godini za navedene namjene utrošeno je više od 1,05 milijuna kn.

Tu su i programi produženog boravka i cjelodnevne nastave, za koje se na godišnjoj razini izdvaja više od 8,1  milijuna kuna.

Grad financira i programe poput pomoćnika u nastavi, kao podršku integraciji učenika s teškoćama, rad stručnog suradnika defektologa u OŠ Pećine, rad jednog romskog pomagača te jednog pomoćnika za rad s učenicima pripadnicima romske nacionalne manjine. Tu je i program “Moja Rijeka” koji se provodi s ciljem povećanja znanja o gradu i jačanja riječkog identiteta, zatim Građanski odgoj i obrazovanje, Školsko poslijepodne za mene i dr. Za sve navedeno iz Proračuna Grada Rijeke u prošloj godini izdvojeno je gotovo 650.000,00 kn.

Pored svega toga Grad Rijeka osigurao je sredstva za plaće pomoćnika u nastavi, edukacije te popratne aktivnosti i to iz Europskog socijalnog fonda za razdoblje od 2014. do 2022. godine. Za to je Grad u prošloj godini osigurao gotovo 3 milijuna kuna bespovratnih EU sredstava.

Iz svega navedenog vidljivo je kako Grad Rijeka puno izdvaja za obrazovanje naših najmlađih, posebice onih kojima je u tome potrebna pomoć, kao i da se vrlo aktivno bavimo pitanjima troškova građana, jer smo svjesni i problema s kojima se ljudi susreću, a posebice, nažalost, njihovih nedovoljnih prihoda.

Dakle, Grad Rijeka, kao osnivač osnovnih škola raznim potporama pomaže učenicima koji dolaze iz obitelji slabijeg socioekonomskog statusa, a svima nudi mogućnosti pohađanja različitih programa i/ili projekata, ovisno o afinitetima, interesima i potencijalima. To je samo jedan od dokaza da ozbiljno promišljamo obrazovanje kao temelj razvoja djece i mladih, a samim tim i društva u cjelini, iako su nam nadležnosti ograničene, s obzirom da je to resor Ministarstva znanosti i obrazovanja čije smo odluke obvezni poštivati.

Ujedno, a s obzirom na nedavno donesen novi Zakon o socijalnoj skrbi, u narednom razdoblju pristupit će se i postupcima izmjena i usklađivanja gradske Odluke o socijalnoj skrbi, te će stoga i u tom segmentu biti moguće razmotriti dodatne oblike potpora za djecu i mlade, te njihove roditelje, odnosno obitelji slabijeg socioekonomskog statusa.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović