Članica Gradskog vijeća Štefica Jagić Rađa je, na 21. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 28. rujna 2023. godine, iznijela da je za prošle božićne blagdane umirovljenicima i starijim osobama od 65 godina isplaćena Božićnica u iznosu od 400,00 kuna, što je negdje oko 53,00 eura. Također, da je cenzus za ostvarivanje prava bio 1.700,00 kuna, odnosno oko 220,00 eura. Shodno tome, pošto je i potrošačka košarica rasla, te je na ekonomskoj strani globalna kriza i povećanje cijena, interesira je da li se planira povećanje Božićnica umirovljenicima i da li se planira povećanje cenzusa kako bi što veći broj umirovljenika bio obuhvaćen?

Odgovor

U financijskom planu Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku i unapređenje kvalitete života, u Socijalnom programu Grada Rijeke, na aktivnosti Pomoć za umirovljenike povodom blagdana, osigurano je 93.270,00 eura za pomoć povodom božićno-novogodišnjih blagdana.

Povodom predstojećih božićno-novogodišnjih blagdana, planira se isplata sredstava umirovljenicima koji u 2023. godini ostvaruju pravo na novčanu pomoć za umirovljenike Grada Rijeke (umirovljenici s mirovinom do 305,00 eura) te osobama starijim od 65 godina koji ostvaruju pravo na novčanu pomoć za osobe bez prihoda. U rujnu je navedenu pomoć primilo 664 umirovljenika i 164 osobe starije od 65 godina. U odnosu na prošlu godinu, cenzus za ostvarivanje prava na mjesečnu novčanu pomoć za umirovljenike povećan je za 35%; sa 225,63 eura na 305,00 eura.

Planira se isplata pomoći i svim umirovljenicima koji ispunjavaju uvjet prihoda prema članku 14. Odluke o socijalnoj skrbi („Službene novine Grada Rijeke“ broj 15/22).  Prema uvjetu prihoda, ukupni prihodi kućanstva u kojem umirovljenik živi ne smiju biti viši od 485,00 eura za samca (povećanje za 27% u odnosu na prošlu godinu), viši od 725,00 eura za dvočlano kućanstvo (povećanje za 51% u odnosu na prošlu godinu), viši od 875,00 eura za tročlano kućanstvo (povećanje od 35% u odnosu na prošlu godinu), viši od 1.015,00 eura za četveročlano kućanstvo(poećanje za 23% u odnosu na prošlu godinu) (ako kućanstvo ima više od četiri člana, cenzus prihoda kućanstva za svakog se člana povećava za 150,00 eura). Umirovljenik ne smije u vlasništvu ili suvlasništvu imati nekretninu koja mu ne služi za stanovanje, poslovni prostor ili kuću za odmor u Republici Hrvatskoj.

Prema tome, pomoć bi ostvarili svi umirovljenici samci s mirovinom do 485,00 eura, te umirovljenici u višečlanim kućanstvima koja se uklapaju u uvjet prihoda.

Temeljem osiguranih sredstava i procijenjenog broja umirovljenika, planira se visina novčane pomoći u iznosu od 60,00 eura, što je za 13% više u odnosu na prošlu godinu.

Grad Rijeka, u svojim strateškim dokumentima, posebnu pozornost posvećuje svojim starijim sugrađanima, te se u sklopu Socijalnog programa Grada Rijeke mjesečno izdvajaju značajna sredstva kako bi se unaprijedila kvaliteta života starijih osoba.

Jedna od aktivnosti Socijalnog programa, jest i mjesečna novčana pomoć za svakodnevne životne troškove umirovljenika s mirovinom do 305,00 eura (664 umirovljenika u rujnu) i osoba starijih od 65 godina bez prihoda (u rujnu 164 starije osobe bez prihoda) u iznosu od oko 54.000,00 eura. Ukupno će se do kraja godine isplatiti oko 584.600 eura.

Također, provodi se i program sufinanciranja ručkova za umirovljenike za što će se do kraja godine utrošiti oko 30.000 eura.

Od 2022. godine, u financijskom planu osigurana su sredstva i za pomoć umirovljenicima povodom uskrsnih blagdana te je ove godine isplaćeno 22.620 eura (30,00 eura za 754 umirovljenika i starijih osoba bez prihoda).

Na području grada Rijeke, još od 2003. godine postoje Klubovi za umirovljenike i starije osobe. Trenutno je 16 klubova (10 pri Matici umirovljenika i 6 pri Domu Kantrida), a smješteni su u raznim dijelovima grada kako bi bili dostupni čim većem broju umirovljenika i starijih osoba. To su svojevrsni dnevni boravci osoba starije životne dobi, u kojima se sastaju s vršnjacima, mogu pročitati dnevni tisak, pogledati TV, pristupiti internetu, igrati društvene igre (šah, tombola, karte i sl.), napisati članak za specijalizirani web portal penzici.hr, ali i naučiti nešto novo na predavanjima i radionicama. Osim toga, svaki klub nudi određene posebne programe, ovisno o interesu svojih članova (rekreacija, likovni programi, zbor i sl.). Svaki klub ima (geronto) domaćicu koja za članove priprema tople i hladne napitke po povoljnoj cijeni i brine se za čistoću prostorija i kućni red. Klubovi imaju ukupno oko tri tisuće članova koji participiraju u klupskim aktivnostima. Za rad klubova u ovoj će se godini izdvojiti 90.000,00 eura.

Uz to, umirovljenici i starije osobe koriste i druge oblike pomoći socijalnog programa, a najviše pomoć za podmirenje troškova stanovanja (voda, odvoz komunalnog otpada, centralno grijanje, plin, najamnina). Koriste po potrebi i pravo na naknadu usluge pomoći i njege u kući, na prehranu u pučkoj kuhinji, na naknadu troškova smještaja i liječenja u Psihijatrijskoj bolnici Lopača, te specijalni prijevoz za osobe s invaliditetom. Godišnje se za ovu namjenu, izdvaja preko 450.000,00 eura.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović