Članica Gradskog vijeća Štefica Jagić Rađa je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Temeljem članka 73.stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavljam pitanje u svezi postavljanja pametnih modularnih spremnika na dječjim igralištima-parkovima u gradskim četvrtima Grada Rijeke

Poštovani gradonačelniče, molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke odgovorite na pitanje:

U posljednje vrijeme svjedoci smo povećane aktivnosti i primjećujemo da se planirani radovi izvoditelja KD Čistoća i izvode u postavljanju i uređenju dječjih igrališta-parkova u gradskim četvrtima Grada Rijeke. Postavljaju se ljuljačke, tobogani, vrtuljci, klackalice itd. Uz navedeno vidimo da se postavljaju i parkovne košarice za otpad.

S obzirom da se radi o običnim, otvorenim košaricama za otpad, u koje pada kiša, a prilikom jače bure papirnati otpad vjetar raznosi iz istih po parkićima i okolnom prostoru. Navedeno stvara ružnu sliku i daje još veću nečistoću okoliša Grada Rijeke.

Isto se može spriječiti postavljanjem pametnih moduliranih spremnika za miješani komunalni otpad. Time će se uštedjeti na radnoj snazi, vremenu, energentima, a u krajnjem slučaju to je doprinos smanjenja emisija onečišćavanja tvari u okolišu.

Pametni spremnik može se postaviti svugdje, bez potrebnih dodatnih priključaka. Sam izgled spremnika je vizualan i ima edukativne poruke na svojoj površini, te na takav način može itekako educirati građane.

Smatram, da bi postavljanje takvih pametnih spremnika po dječjim igralištima-parkovima poticalo građane na odvajanje otpada zbog svojih vizualnih crteža pa bi naša najmlađa populacija od malih nogu bila educirana, i ukazala svojim roditeljima, nonama i nonićima kako treba buditi promjene i voljeti svoj grad.

Moje je pitanje, da li se razmišlja o postavljanju pametnih spremnika i na dječjim igralištima-parkovima, jer za navedeno mogu se povući sredstva iz EU fondova i postavljanjem istih educirati građane, te na takav način educirati i najmlađe stanovnike Grada Rijeke-našu djecu?

Vijećnica Gradskog vijeća
Štefica Jagić Rađa

Odgovor

Prije svega, moram napomenuti da su pametni spremnici zapravo modularni spremnici za prikupljanje miješanog komunalnog i vrijednog, reciklabilnog otpada. Imaju ugrađene senzore popunjenosti te podatke u realnom vremenu šalju u upravljački softver, čime je omogućeno da sami dojavljuju potrebu za pražnjenjem. Također, imaju i prešu koja komprimira otpad te se time omogućuje odlaganje višestruko veće količine otpada no što je to moguće u uobičajenim košaricama ili spremnicima. Svu energiju koja im je potrebna za rad pametni spremnici dobivaju izravno od Sunca pomoću fotonaponskog panela smještenog na vrhu tijela spremnika. Kao posebnu, dodanu vrijednost, pametni spremnici nude i mogućnost prilagodbe izgleda postavom vizuala ili edukativnih poruka na vidljive površine zbog čega istovremeno imaju i edukativnu ulogu, kako je to navela i sama članica Gradskoga vijeća, a mogu biti, kao na primjeru pametnih spremnika koji su postavljeni na području grada Rijeke, nedvojbeno zanimljiv i atraktivan element urbane opreme.

Slijedom navedenog, svakako se slažem da bi postavljanje takvih pametnih spremnika na različitim lokacijama bilo višestruko korisno za građane i Grad, zbog čega su na području grada Rijeke u više navrata, na ukupno 32 lokacije, nabavljeni i postavljeni kompleti pametnih modularnih spremnika, a nabava i postavljanje, odnosno proširenje mreže pametnih modularnih spremnika svakako se planira i u budućnosti. Međutim, moram istaknuti da proširenje mreže pametnih modularnih spremnika predviđa i određene troškove koji su veći od troškova postavljanja posuda – košarica za sitni komunalni otpad.

Upravo iz tog razloga, od strane stručnih službi Grada Rijeke i stručnih službi KD Čistoća d.o.o. redovito se prate javni pozivi i koriste EU sredstva za sufinanciranje projekata, pa tako i projekata vezanih uz spremnike otpada. Kod razmatranja lokacija na kojima bi se mogli postaviti pametni spremnici svakako će se uzeti u obzir mogućnost postave i na dječjim igralištima i parkovima, no takva postava ovisi o financijskim mogućnostima te o adekvatnoj analizi pojedinačnih lokacija.

Posude – košarice za sitni komunalni otpad koje su trenutno postavljene ili se postavljaju u parkovima i na dječjim igralištima ispunjavaju svoju svrhu, odnosno građani koji provode vrijeme na navedenim lokacijama mogu u košaricama na adekvatan način odložiti otpad, koje se, iz razloga održavanja čistoće ovih površina, redovito održavaju i prazne.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović