Član Gradskog vijeća Danijel Imgrund je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio sljedeće pitanje:
“Dobio sam osvrt jedne naše sugrađanke vezano za poučnu planinarsku stazu Šuma Striborova koja se nalazi na predjelu Bivio kako slijedi:

“Poučna planinarska staza Šuma Striborova izuzetno je pogodna za učenje prvih planinarskih koraka predškolaca i školaraca, a namijenjena je i obiteljskim izletima, sportašima i rekreativcima, umirovljeničkim šetnjama. Šuma predstavlja idealnu učionicu prirode u prirodi, pogodnu za vrtićke grupe i razredna odjeljenja. Šetnjom kroz šumu nailazi se na livade pune igre, priče, odmora, oslobađanja kreativnosti i učenja dok se s vrha šume pruža pogled na cijeli Kvarnerski zaljev” ovako se predstavlja Šuma Striborova na internetu, ali stvarnost je sasvim drugačija.

Na nagovor djece krećemo i mi u posjet stazi koju svake godine posjete gotovo svi školarci i vrtićarci na području grada Rijeke. Ono što nalazimo potpuno je drugačije od prezentiranog i zaista kod svakog posjetitelja može izazvati samo ljutnju i negodovanje. Naime šuma je potpuno zapuštena i vidi se da tamo nitko već desetljećima nije uložio ni lipe, stazica je uska, a nad njom se svako malo nadvija porušeno stablo koje bi trebalo maknuti da ne padne nekom djetetu na glavu. Mi smo se odlučili najprije posjetiti Vidikovac, ali nažalost vidikovca NEMA jer je područje potpuno zaraslo raslinjem, a ono što je još žalosnije nema se ni gdje sjesti jer su 2 stoljetne drvene klupice dotrajale i uništene. Nakon toga razočaranja vraćamo se na drugu stanicu Livade gdje nalazimo laz koji gotovo da smo i promašili. No međutim kad smo bolje pogledali vidimo da je na livadi postavljena apstraktna zahrđala instalacija valjda već davno zaboravljenog umjetnika. Također dijete nam ukazuje da postoje i dva poznata bunkera valjda iz 1. svjetskog rata koji bi djecu te dobi trebali poučiti o nekim dalekim zaboravljenim djetinjstvima. Ne samo da bunkeri izgledaju otužno nego smo imali “sreću” pa smo ispred bunkera naišli na tekovine modernog doba i to 2 narkomanske šprice. Vraćamo se sa izleta pokisli i nesretni.„

Slijedom svega navedenog, zamolit ću Vas da iskažete interes za spomenutu problematiku te ukoliko se utvrdi da je predmetna subjektivna percepcija zaista točna da li postoji mogućnost da se Poučna planinarska staza Šuma Striborova opremi na adekvatan način?”

Odgovor

Važno je naglasiti kako je riječ o prostoru koji se nalazi zapadno od Doma umirovljenika, između Istarske ulice kod kućnog broja 74 i željezničke pruge na sjeveru. Poučna planinarska staza Šuma Striborova nije uvrštena u službeni popis šetnica. Odjel gradske uprave za komunalni sustav nije sudjelovao u njenom uređenju i nema obvezu njenog i održavanja ostale opreme. Stoga je ovaj Odjel kontaktirao gospodina Borisa Kurilića iz Planinarskog društva Kamenjak, o čijem ću Vas očitovanju obavijestiti u nastavku.

Gospodin Kurilić ističe da je Poučna planinarska staza Šuma Striborova projekt Planinarskog društva Kamenjak iz Rijeke. Volonteri društva su 2011. godine u riječkom predjelu Bivio odabrali dio postojećih šumskih stazica, između glavne ceste i pruge te ih planinarskim oznakama, odnosno markacijama, povezali u kružnu stazu. Ubrzo je uspostavljena suradnja s Gradskom knjižnicom, točnije Dječjim odjelom Stribor. Od tada se redovito održavaju šetnje za male i velike planinare, s edukativnim i kulturno-zabavnim sadržajima.

Zahvaljujući sredstvima Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Pule, PD Kamenjak je na ulaz u Šumu Striborovu postavilo info ploču. U pripremi sadržaja na ploči sudjelovali su djelatnici knjižnice i Javne ustanove Priroda. Tada je također na vrhu staze, odnosno vidikovcu, postavljeno nekoliko jednostavnih šumskih klupica te putokazi na glavnim raskrižjima markiranih staza. Tiskan je Dnevnik i vodič poučne planinarske staze koji se besplatno dijeli tijekom organiziranih posjeta.

Cijelo proteklo razdoblje o Poučnoj stazi brinu isključivo volonteri PD Kamenjak. Oni prije organiziranih posjeta počiste staze i po potrebi obnove markacije te uklone višak vegetacije. To rade prema planinarskim običajima na način da se šumskim stazicama može proći u koloni po jedan i da se od jedne markacije vidi sljedeća.

Prije dvije godine projektu se priključilo nekoliko profesora s učenicima Škole za primijenjenu umjetnost. Oni su na središnjoj livadi postavili desetak likovnih radova inspiriranih pričom Ivane Brlić Mažuranić. Mnogi radovi su u međuvremenu uništeni ili pokradeni, tako da je danas vidljiv samo najveći izložak koji, prema svemu sudeći, samo zbog težine nije otuđen.

Na prostoru Šume Striborove vidljivi su brojni ostaci vojnih objekata koji čekaju obradu stručnjaka i odgovarajuću prezentaciju. Dva se nalaze blizu središnje livade te ih volonteri PD Kamenjak pregledaju prije organiziranih posjeta.

PD Kamenjak tijekom 2022. godine, uz uvjet osiguravanja potrebnih sredstava, planira postaviti nove klupice na vidikovcu, obnoviti dotrajale putokaze te tiskati treće izdanje Dnevnika i vodiča.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović