Članica Gradskog vijeća Iva Davorija je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Poštovani,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21), odgovorite na pitanja u vezi školskih marendi.

Kako je poznato, inicijativu ‘Pravo svakog djeteta na školski obrok,’ prihvatila je krajem prošle godine i Vlada te je s početkom 2023. godine na razini države uveden jedan besplatan obrok za sve učenike i učenice osnovnih škola, Jedan od ciljeva je bilo ukidanje stigme među djecom, ali i dugoročno rješavanje problema školske prehrane kako bi djeca jela ne samo besplatno, već i zdravo.

Nakon perioda prilagodbe od 2 tjedna, kada su trebali biti usuglašeni jelovnici te ostali organizacijski izazovi, čini se da su razlike među školskim jelovnicima i kvaliteti obroka još veće. Ako su izazovi za formiranje centralnih kuhinja na području grada preveliki, razmišlja li se u smjeru sufinanciranja školskih marendi kako bi se poboljšala kvaliteta tih obroka? Također, zanima nas koliko osnovnih škola čiji je osnivač grad Rijeka ima topli obrok za marendu, a koliko ih ima pekarske obroke?

Unaprijed zahvaljujem.
Iva Davorija

Odgovor

Grad Rijeka, jednako kao i članica Gradskoga vijeća, Iva Davorija, pozdravlja inicijativu jednog besplatnog obroka u danu za sve učenike. No, valja istaknuti da su konkretne, pisane, upute o provedbi od strane nadležnog Ministarstva znanosti i obrazovanja stigle jedan radni dan prije početka implementacije projekta besplatne prehrane. Dakle, proces prilagodbe još je u tijeku te je upravo završio prvi mjesec definirane provedbe, a tom je razdoblju glavni cilj bio osigurati da svi učenici, neovisno o tome pohađaju li predmetnu ili razrednu nastavu i neovisno o prostornim i materijalnim kapacitetima škole koju polaze, imaju zagarantiran jedan besplatan obrok u danu.

S obzirom na kratak rok za organizaciju, kao i na nepripremljenost sustava (čekanje suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja za zapošljavanje dodatnih kuhara/ica za provedbu projekta i uopće pronalazak takvoga kadra za rad u školama), svakako želim zahvaliti ravnateljima i ravnateljicama na uloženom trudu da se unatoč svemu, djeci osigura što kvalitetniji obrok u propisanoj vrijednosti od 1,33 eura.

Što se tiče promišljanja i ulaganja u kvalitetu obroka u riječkim školama, općenito govoreći, podsjećam na razne inicijative koje je Grad Rijeka u tu svrhu pokretao.

Naime, u suradnji s Nastavnim zavodom za javno^zdravstvo Primorsko-goranske županije u škole kojima smo osnivači uveli smo aktivnost naziva Školica zdrave prehrane, s glavnim ciljem unapređenja prehrane djece u osnovnim školama, usvajanja pravilnih prehrambenih navika te očuvanja zdravlja kroz edukaciju djece i njihovih učitelja. Također, jedan od važnih segmenata programa bio je izraditi jedinstveni jelovnik za cjelodnevni i produženi boravak koji smo ponudili svim školama.

Organiziran je i mrežni portal s ciljem proširivanja znanja o hrani, prehrani i zdravlju. Portal je namijenjen prvenstveno djeci školske dobi te njihovim roditeljima, ali i učiteljima njihovih škola te svim članovima zajednice koji žele proširiti znanje o hrani, prehrani i zdravlju. Portal nudi pristup izrađenim edukativnim i zabavnim materijalima s porukama važnosti unapređenja prehrane i zdravlja.

Osim toga, svi su izrađeni materijali u obliku plakata i brošura podijeljeni školama. Grad Rijeka, uključio se i u nacionalni program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka, a u cilju podizanja razine znanja o važnosti zdrave prehrane te educiranja učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost na Zemlji. U sklopu Programa, svakome se učeniku uruči i slikovnica edukativnog karaktera o pčelarstvu prilagođena dobi. Riječke škole sudjeluju u još jednom nacionalnom programu naziva Školska shema. Program je namijenjen poboljšanju distribucije poljoprivrednih proizvoda i poboljšanju prehrambenih navika djece, odnosno provodi se s glavnim ciljem promoviranja zdravog načina života i s njim povezane pravilne prehrane.

Dodatno, Grad Rijeka donio je odluku kako će od školske godine 2024./2025. u zainteresirane osnovne škole kojima je osnivač, uvesti izvannastavnu aktivnost Zdravstveni odgoj i obrazovanje, a s ciljem aktivnog doprinosa zdravlju i dobrobiti djece i mladih.

Glede Vladinog projekta uvođenja jednog besplatnog obroka, naglašavam kako trenutno svaka škola, kojoj je osnivač Grad Rijeka, samostalno organizira postupke nabave namirnica i gotovih obroka, u skladu s internim pravilnicima o nabavi, i to na najbolji mogući način s obzirom daje proces prilagodbe još uvijek u tijeku, kako sam to prethodno napomenuo. Naravno, svjestan sam svih potencijalnih nedostataka trenutnih modela, ali ne sumnjam da će se škole, u mjesecima koji su pred nama, uspješno uskladiti sa svim pozitivnim standardima zdravih obroka u školama.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović