Član Gradskog vijeća Josip Kukuljan je, na 32. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 25. veljače 2021. godine, upitao što bi značilo kada bi se u gradu promijenio opskrbljivač plinom te je naveo primjer Energove punionice u ulici Milutina Barača, na koju redovito dolaze autobusi Autotroleja kako bi se opskrbili plinom. Ono što ga je posebno zaintrigiralo je razlika ulazne cijene plina između Energa i zagrebačkog ZET-a. Ulazna cijena plina u Energovoj punionici iznosi 0,2272 kuna po KWH, dok u punionici na kojoj se puni zagrebački ZET iznosi 0,1704 kuna po KWH, što znači da je Energo 33% skuplji u odnosu na ulaznu cijenu plina kojim se opskrbljuje zagrebački ZET. Nadalje je iznio kako bi prijelaz na povoljnijeg opskrbljivača plinom utjecao na cjelokupno poslovanje Autotroleja, cijenu karte i plaće vozača, a ako se povuče paralela s gradskim toplanama, to bi utjecalo i na cijenu toplinske energije u stambenim zgradama.

Odgovor

Tržište plina je deregulirano, pa kao što kupci plina iz kategorije kućanstva mogu slobodno odabrati opskrbljivača, tako mogu i društva u vlasništvu Grada Rijeke.

U Trgovačkom društvu Energo d.o.o. ističu kako su ulazne cijene plina uglavnom jednake za sve distributere u Hrvatskoj. Budući da nije poznat izvor informacija vijećnika Kukuljana o ulaznoj cijeni plina u punionici u Zagrebu, nije moguće niti provjeriti na što se navedena cijena točno odnosi. Cijena za krajnjeg kupca sastoji se od ulazne cijene plina uvećane za distributivnu maržu koja pokriva operativne troškove, troškove distribucije i investicijskih ulaganja, a odobrava je HERA za svako distributivno područje posebno.
S poštovanjem,
Gradonačelnik
Mr.sc. Vojko Obersnel