Član Gradskog vijeća Josip Kukuljan je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio sljedeća pitanja:

  1. Što će biti sa postojećim reciklažnim dvorištem u Mihaćevoj Dragi?
  2. Koja vrsta otpada bi trebala proći kroz planiranu sortirnicu u Mihaćevoj Dragi kako bi se odvojilo ono što je iskoristivo?
  3. Hoće li se u u sklopu nove sortirnice u Mihaćevoj Dragi izgraditi kompostana?
  4. Kada sortirnica bude krenula sa radom hoće li se osjetiti smrad sumporovodika?

Odgovor

Temeljem Zakona o održivom gospodarenju otpadom jedinica lokalne samouprave, u ovom slučaju Grad Rijeka, dužan je poduzeti sve potrebne mjere i izgraditi građevine u svrhu održivog gospodarenja otpadom. To se odnosi na selektivno prikupljanje otpada, sortiranje odvojeno prikupljenog otpada te prikupljanje i sortiranje glomaznog otpada.

Grad Rijeka je, sukladno broju stanovnika, obvezan na svom području izgraditi propisani broj reciklažnih dvorišta u kojima se prikupljaju vrste otpada navedene u dodatku IV Pravilnika o gospodarenju otpadom. Između ostalog, u to se, primjerice, ubraja glomazni drveni otpad, tekstil, deterdženti, boje, lijekovi, akumulatori, izolacijski materijali, građevinski otpad, jestiva ulja i masti, gume, elektronička i električna oprema i tomu slično. Za istaknuti je da u reciklažna dvorišta otpad mogu dovoziti samo stanovnici jedinice lokalne samouprave na čijem području stanuju i ta usluga im je besplatna. Pravni subjekti ne mogu dovoziti otpad u reciklažna dvorišta.
Dakle, rad reciklažnih dvorišta nema nikakve veze sa izgradnjom sortirnice, niti će izgradnja sortirnice utjecati na potrebu postojanja reciklažnih dvorišta.

Da bi se odvojeno prikupljeni otpad, koji jedino smije doći na sortirnicu, doveo u stanje povoljno za plasman na tržište sekundarnih sirovina, tzv. oporabu, nužno je obaviti dodatno sortiranje prikupljenog otpada te se u tu svrhu mora izgraditi postrojenje koje će tu aktivnost provoditi.

Za aktivnost selektivnog prikupljanja otpada Komunalno društvo Čistoća, kojoj je Odlukom povjereno prikupljanje komunalnog otpada u gradu Rijeci, postavilo je tri vrste spremnika za odvojeno prikupljanje i to jedan spremnik za papir i karton, jedan za staklenu ambalažu te jedan za plastiku, metal i tetra ambalažu.

Za istaknuti je da se u Sortirnicu dovozi samo odvojeno prikupljeni otpad iz tri navedena spremnika. Sortiranje se provodi u zatvorenom prostoru, u kontroliranim uvjetima, odnosno hali Sortinice iz koje izlaze sekundarne sirovine formirane u bale, odvojene po vrsti materijala (papir, plastika, metal, tetra ambalaža) ili u spremnicima (staklo) te koje se nakon toga odvoze u tvrtke koje oporabljuju tako izdvojenu sirovinu.

Projektom izgradnje Sortirnice za koje je dobivena građevinska dozvola, nije predviđena izgradnja kompostane.

Nikakav smrad, pa tako ni sumporovodika se neće osjetiti i to iz dva razloga. Prvi je što se dovozi i sortira samo prethodno odvojeni otpad iz tri spremnika za primarnu selekciju i to jednog za papir, drugog za staklo te trećeg za metal, plastiku i tetra ambalažu, tako da nema nastanka sumporovodika, jer nema raspadanja organske tvari. Drugi razlog je u tome što se, ako se i dogodi onečišćenje ambalažnog otpada ostacima ili neodgovornim bacanjem drugih vrsta otpada u spremnik za selektirani otpad ili propuštanja vode, sortiranje obavlja unutar hale sortirnice u kondicioniranim uvjetima, gdje se bilo kakvo zagađenje zraka ili vode iz selektiranog otpada, rješava filterima za zrak, dok se voda skuplja u zatvoreni spremnik i odvozi na zbrinjavanje u tvrtku koja je registrirana za zbrinjavanje takvog otpada. Neadekvatni otpad koji je neodgovornošću građana ubačen u spremnike za selektivni otpad odmah se odvozi na Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina.

Gradonačelnik
Mr. sc. Vojko Obersnel