Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila dopunsko pitanje:

Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na dopunsko pitanje vezano uz moje pitanje postavljeno na Aktualcu 20. sjednice Gradskog vijeća održane 25. svibnja 2023.
Na upit kakva su saznanja gradske uprave vezano uz zabrinjavajuće neodgovorno i bespravno postupanju opasnim otpadom na području riječke teretne luke, u neposrednoj blizini skladišta Metropolis u centru grada, u odgovoru od 6. lipnja 2023. stiglo je pojašnjenje da je ovo područje zbog njegovog državnog i županijskog značaja u nadležnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

S obzirom da se radi o opasnom otpadu u neposrednoj blizini stambenih naselja i dnevnog kretanja ljudi, ključno je da uprava Grada ima saznanja što se nalazi u desecima tona metala, kada je provedeno zadnje toksikološko ispitivanje mora u luci Rijeka i koja to dokumentacija/dozvole ‘pokrivaju’ ovo neprimjereno i opasno postupanje opasnim otpadom praktički u centru grada. Odgovor na ovo pitanje nisam dobila pa ga ovim putem ponovo postavljam.

Podsjećam da su u pitanju su ostaci mljevenja automobila, dakle o opasan, zauljen, sitan otpad, koji sa svakim većim naletom bure ili juga završava u našim plućima, a kod većih oborina, kiša ispire metalne hrpe i to se slijeva u more u riječkoj Luci što uništava morsku floru i faunu. Građani iz okolnih kvartova godinama se žale na kontinuirani smrad i svjedoče redovitom polijevanju otpada vodom iz topova koji su instalirani u blizini pa se po gradu širi toksična i opasna prašina. Također podsjećam da je stvar izmakla kontroli u srpnju 2020. kad je izbio požar pa se gradom širio nepodnošljiv smrad i dim uslijed nagorenog starog željeza, starih guma, plastike i drugih opasnih materijala.

S obzirom da zdravlje ljudi i kvaliteta života u urbanoj sredini trebaju biti apsolutan prioritet, molim informaciju što Grad Rijeka zna i poduzima vezano uz ovu kontinuiranu opasnost i potencijalnu ekološku štetu u centru grada. Zbog navoda u pisanom odgovoru da je Direkcija za komunalno redarstvo ovaj upit u lipnju proslijedila nadležnom Državnom inspektoratu, odnosno Inspekciji zaštite okoliša i Inspekciji zaštite prirode, a s obzirom na rok za djelovanje od 30 dana, molim povratnu informaciju o podnesenoj prijavi.

Unaprijed zahvaljujem,
doc.dr.sc. Maša Magzan
Nezavisna vijećnica

Odgovor

Upravo zbog brige za zdravlje građana, a unatoč činjenici da Odsjek za komunalno redarstvo u ovom konkretnom slučaju nema nadležnost za postupanje, prvotni upit na temu opasnog otpada u riječkoj luci, proslijeđen je nadležnom Državnom inspektoratu, odnosno Inspekciji zaštite okoliša i Inspekciji zaštite prirode.

Nažalost, Odsjek za komunalno redarstvo još nije zaprimio odgovor Državnog inspektorata te je stoga upućena požurnica.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović

Nastavno na odgovor upućen članici Gradskoga vijeća, Maši Magzan, 24. listopada 2023. godine, u kojem je spomenuto zatraženo očitovanje Državnoga inspektorata, u privitku dostavljam i odgovor Državnoga inspektorata, vezano uz ovu problematiku.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović