Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje što je poduzeto vezano uz iskazan interes jedne češke producentske tvrtke koja već ima filmske studije, za razvojem projekta gradnje filmskoga studija s nizom pratećih javnih i edukativnih sadržaja upravo u Rijeci?

Od iskazanog interesa je prošlo točno 2 godine, no u javnom prostoru nema povratnih informacija što se dalje događalo, a vezano je uz vrlo utemeljen i financijski isplativ projekt. Naime, prema neovisnoj studiji o opravdanosti izgradnje filmskog studija u Hrvatskoj koju je po narudžbi Hrvatskog audiovizualnog centra i Ministarstva kulture i medija izradio Jonathan Olsberg, istaknuti konzultant za filmski sektor, predviđena godišnja dobit već druge godine postojanja iznosila bi oko 2 milijuna Eura, a nakon 5 godina dobit bi se udvostručila.

S obzirom na navedeno, kao i iskazanu spremnost države za osiguranjem strateške podrške, zanima me što je konkretno učinjeno nakon početne faze ispitivanja terena i mogućih lokacija za veliki filmski studio među kojima se spominju industrijske hale. Također me zanima koji su koraci poduzeti u smislu nužnog sinkroniziranog djelovanja u smislu osiguravanja domaćih stručnjaka, odnosno edukacije kadrova u audiovizualnoj produkciji, a s obzirom na mogućnost takve edukacije pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. S obzirom da boravak filmskog seta produžuje sezonu, predsezonu i i podsezonu, ne treba zanemariti i potencijal tzv. filmskog turizma što je uz spomenuti značajan povrat ulaganja dovoljno jak argument za ozbiljno pristupanje ovoj temi.

Unaprijed zahvaljujem
doc.dr.sc. Maša Magzan
Nezavisna vijećnica

Odgovor

Točno je, da je 2021. godine bio iskazan interes jedne veće češke producentske tvrtke koja već ima velike filmske studije u cijeloj središnjoj Europi, za razvojem projekta gradnje filmskoga studija s nizom pratećih javnih i edukativnih sadržaja u Rijeci. Tvrtki su predstavljeni riječki lokaliteti koji imaju potencijal za razvoj takvoga sadržaja. Uglavnom je bilo riječi o brownfield područjima. Nadalje, izravno su povezani s tvrtkama, odnosno vlasnicima nekretnina u bivšim industrijskim zonama u Rijeci – poput zone bivše rafinerije nafte, zone Torpeda i zone Vodovodne ulice. Također, dostavljeni su im temeljni podatci o Poduzetničkoj zoni Bodulovo koja je tada bila u završnoj fazi realizacije.

Naime, posljednjih godina Rijeka je svakako iznimno interesantna filmašima što pokazuje velik broj igranih i dokumentarnih filmova snimljenih na riječkim lokacijama, kao i reklama za mnoge velike međunarodne tvrtke. Uz to, produkcijske kuće vrlo su, prema povratnim informacijama koje dobivamo, zadovoljne logističkom podrškom koju dobivaju u Rijeci i na riječkome području od gradske uprave i drugih institucija s kojima surađuju te Kvarnerske filmske komisije.

U tom smislu, ova inicijativa, nikako nije prošla nezapaženo, već je češka tvrtka imala iznimno velike prostorne zahtjeve te u Rijeci gotovo i nema zona koje su udovoljavale tim uvjetima, stoga se sama suradnja na ovom zahvatu, nije konkretizirala.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović