Član Gradskog vijeća Danijel Imgrund je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio sljedeće pitanje:

„Koliki je iznos Grad Rijeka u razdoblju od 09/2020. godine do 07/2021. godine naplatio od roditelja koji imaju prebivalište na području Grada Rijeke za korištenje programa produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada od 1. do 4. razreda, sukladno Zaključku  o sufinanciranju programa produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u osnovnim školama u Gradu Rijeci za školsku 2020./2021. godinu od 02.07.2020. godine?“

Odgovor

Prema informacijama koje sam dobio iz Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo, u školskoj 2020./2021. godini u 25 osnovnih škola, točnije 23 škole čiji je osnivač Grad Rijeka i dvije osnovne škole drugih osnivača, organizirane su 82 skupine i to 62 skupine produženog boravka i 20 razrednih odjela cjelodnevno odgojno-obrazovnog rada.

U Program produženog boravka i cjelodnevne nastave u Rijeci je tijekom svake školske godine u prosjeku uključeno oko 2.000 učenika. Zbog pandemije koronavirusa i epidemioloških mjera protekle školske godine, u te je programe bilo uključeno manje učenika, točnije njih oko 1.600. U 2020./2021. godini te je programe u 25 osnovnih škola provodilo ukupno 82 učitelja, zaposlenih na neodređeno, odnosno puno radno vrijeme.

Sredstva za financiranje rada tih učitelja, a to su plaće, naknade i drugi prihodi koje obračunava škola, sukladno općim aktima, tj. kolektivnom ugovoru za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama, osiguravaju se u Proračunu Grada Rijeke te iz dijela koji plaća roditelj. Dakle, roditelj, korisnik usluga, tijekom nastavne godine uplaćuje deset mjesečnih subvencija. Stoga se, u Proračunu Grada, sredstva za financiranje rada učitelja koji izvode navedene programe osiguravaju za deset mjeseci, točnije od rujna do lipnja iduće godine, u iznosu razlike mjesečnog prihoda po mjesečnim subvencijama roditelja-korisnika usluge, a za srpanj i kolovoz, sredstva za te učitelje osiguravaju se u potpunosti iz Proračuna Grada.

Ukupna sredstva isplaćena osnovnim školama Grada Rijeke za rad učitelja za školsku 2021./2022. godinu iznose 7.892.511,56 s datumom 31. kolovoza 2021., što ne uključuje rashode za rad učitelja za kolovoz, a koji će biti isplaćeni u prvoj polovici rujna ove godine.

Sudjelovanje od strane roditelja u dijelu troškova rada učitelja koji provode navedene  programe od prvog do četvrtog razreda, ovisno o ostvarenom dohotku po članu kućanstva, iznosi 100,00 kn, 180,00 kn ili 320,00 kn mjesečno za deset mjeseci ostvarivanja programa. Roditelji s prebivalištem izvan grada Rijeke za navedeno su izdvajali 450,00 kuna.

Ukupno sudjelovanje od strane roditelja s prebivalištem u gradu Rijeci i s prebivalištem izvan grada Rijeke u sufinanciranju dijela troškova rada za 82 učitelja koji su izvodili program produženog boravka i cjelodnevne nastave od prvog do četvrtog razreda za školsku 2021./2022. godinu iznosi 3.988.038,57 kn. Navedeni trošak roditeljima fakturiraju osnovne škole koje ujedno i provode naplatu.

Prema podacima iskazanim u Riznici Grada Rijeke, na dan 31. kolovoza ove godine, što ne uključuje rashode za zaposlene za kolovoz, za financiranje rada učitelja koji provode navedene programe osigurana su sredstva u Proračunu Grada Rijeke u iznosu od 66%, dok roditelji plaćaju 34% od ukupnog iznosa sredstava za financiranje rada učitelja, a koji je do 31. kolovoza ove godine iznosio 11.880.550,13 kn.

Sudjelovanje od strane roditelja s prebivalištem u gradu Rijeci u sufinanciranju dijela troškova rada učitelja nije moguće izdvojiti jer taj prihod od strane roditelja učenika od 1. do 4. razreda u Proračunu Grada Rijeke vidljiv je samo u ukupnom iznosu, dakle i roditelja s prebivalištem u gradu Rijeci i s prebivalištem izvan grada Rijeke. Za istaknuti je da je u programe produženog boravka i cjelodnevne nastave uobičajeno uključeno 92% učenika s prebivalištem na području grada Rijeke te 8% iz drugih jedinica lokalne samouprave.

Troškovi prehrane, kao i  troškovi provođenja terenskih i izvanučioničkih aktivnosti ne ulaze u dio troškova rada učitelja te se roditelju naplaćuju zasebno. Troškovi prehrane razlikuju se od škole do škole i iznose od 20 kn do 25 kn po danu, što uključuje ručak, užinu i marendu.

Za istaknuti je da svaka škola s roditeljem-korisnikom usluge produženog boravka i cjelodnevnog odgojno obrazovnog rada sklapa ugovor kojim se reguliraju njihova međusobna prava i obveze. Tim je ugovorom utvrđeno plaćanje troškova rada učitelja tijekom deset mjeseci. Troškove rada učitelja, roditelj, odnosno staratelj–korisnik usluge, obvezan je plaćati u punom ugovorenom iznosu, neovisno o mogućem izostanku učenika, no kako se u slučaju pandemije koronavirusa radilo o izvanrednoj situaciji, cijena usluge obračunavala se samo za dane kada je učenik koristio jedan od navedenih programa.

Zbog nemogućnosti ostvarivanja planiranih prihoda od roditelja, odnosno staratelja–korisnika usluga, svu razliku za plaće učitelja u produženom boravku i cjelodnevnoj nastavi osigurao je Grad Rijeka.

Gradonačelnik Grada Rijeke
Marko Filipović