Članica Gradskog vijeća Petra Mandić je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila sljedeće pitanje:

„Poštovani Gradonačelniče, molim vas informaciju o tome zašto je dana 04.04.2023. godine članu SDP-a (predsjedniku Gradskog vijeća Lepoglave u ulozi Predsjednika vijeća, dakle političar) za radionicu Savjeta mladih na kojoj je sudjelovao plaćeno 300,00 eura, nije li to sukob interesa i nije li on kao član SDP-a i političar trebao navedeno predavanje odraditi pro bono u okviru svojih dužnosti i svog poziva?
Ujedno zašto je uopće s njim 15.02.2023. sklopljen Ugovor o izvršenju usluge poslovnog savjetovanja-radionice za mlade u okviru Programa za mlade Grada Rijeke u visini 476,06 eura? Molim i dostavu preslike tog ugovora, obzirom nije javno dostupan“.

Odgovor

Edukativna radionica, namijenjena članicama i članovima Savjeta mladih, ali i službenicima zaduženima za rad s mladima, održana je 24. veljače ove godine, s ciljem osnaživanja mladih za uključivanje u procese donošenja odluka koji se tiču upravo njih.

Temelj za isplatu provedene radionice 4. travnja 2023. godine, bio je sklopljeni Ugovor s izvršiteljem, odnosno provoditeljem edukativne radionice, zaključen 15. veljače ove godine, a koji je javno objavljen, u sklopu prakse Grada Rijeke za transparentnom objavom svih dokumenata.

Svaki građanin i građanka Republike Hrvatske imaju pravo politički djelovati, podržavati ili se učlaniti u političku stranku u skladu sa svojim političkim opredjeljenjem. No, provoditelj održane edukativne radionice angažiran je isključivo na temelju svojih referenci, a njegovo političko djelovanje ili članstvo u bilo kojoj političkoj stranci nije niti na jedan način uvjetovalo ili potaknulo angažiranje provoditelja te ne postoji nikakva poveznica sa samom provedbom.

U tom smislu, koristim priliku izdvojiti samo neke od referenci provoditelja ove edukativne radionice. Riječ je o stručnjaku koji je mentor uključenim hrvatskim gradovima na najvećem europskom projektu za mlade Europe Goes Local; nacionalni je trener i mentor na programu Lobbying for Youthwork u kojem je sudjelovao i Grad Rijeka; predavač je na edukacijama Vijeća Europe; edukator je Udruge gradova u Republici Hrvatskoj koji, osim edukacija za članove i članice gradskih vijeća, održava i edukacije za članove i članice savjeta mladih diljem Hrvatske; koautor je nekoliko strategija za mlade, a sudjelovao je i u izradi Nacionalnog programa za mlade, kao i u izradi Zakona o savjetima mladih.

Osim toga, provoditelj spomenute edukativne radionice član je Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva, radne skupine za izradu Nacionalnog plana stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnoga društva, član predsjedništva Regionalne mreže mladih pri Skupštini europskih regija, kao i nekoliko organizacija civilnog društva.

Provoditeljevo bogato iskustvo i znanje bili su glavni kriteriji za angažman i provedbu edukacije za razvoj kapaciteta gradskih službenika o radu s mladima, ali i članova i članica Savjeta mladih.

Dakle, odabir provoditelja za provedbu ove edukativne radionice na tragu je postupanja i brojnih drugih hrvatskih gradova, javnih ustanova i organizacija civilnog društva koje ga redovito angažiraju i konzultiraju kao jednog od vodećih stručnjaka za temu mladih i rada s mladima i za mlade.

Za istaknuti je i da je provoditelj radionice, ujedno i predavač, mentor, trener i edukator, prilikom provedbe dvogodišnjeg projekta Lobbying for Youthwork za Grad Rijeku odradio niz pro bono savjetovanja te aktivno podržava Grad u pripremi projekta za EU natječaj iz programa Erasmus + koji je u razvoju.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović