Članica Gradskog vijeća Sabina Marov je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila sljedeće pitanje:

„Nastavno na aktualnu obnovu kamene plastike portala Gradske ure, zašto se obnavlja samo ta donja polovica Gradske ure?
Hoće li se očistiti i obnoviti i gornja polovica, odnosno ostatak objekta, kako bi se Gradska ura “osvježila” u potpunosti?“

Odgovor

Gradski toranj, odnosno Gradska ura, nalazi se na području zaštićene Kulturno – povijesne cjeline grada Rijeke i kao takav upisan je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-2691 i jedan je od simbola našega grada. Sastavni dio tornja je i monumentalni barokni portal koji je djelo riječkog kipara i graditelja Antonija Michelazzija, a koji uključuje i reljefna poprsja cara Leopolda I. i cara Karla VI. te latinske natpise na arhitravu.

Radovi čišćenja Gradskog tornja provode se u svrhu očuvanja kulturne baštine, odnosno uređenja javnih prostora zaštićene kulturno – povijesne cjeline te obuhvaćaju čišćenje kompletne razvijene površine kamena suhom parom i laserom, odstranjivanje svih cementnih zakrpa, željeznih ankera i sl., kiparski retuš, tretiranje površine fungicidom i impregnaciju te montažu i demontažu tunelske skele.

Radovi čišćenja nisu predviđeni za ostatak Gradskog tornja, sukladno posebnim uvjetima izdanim od strane Konzervatorskog odjela u Rijeci, koji predviđaju restauratorski zahvat na kamenoj plastici portala te su, sukladno smjernicama konzervatora, ugovoreni radovi čišćenja portala na Gradskom tornju u Rijeci. U sklopu radova provedena je analiza svjetlosnim mikroskopom, analiza sastava FT-IR spektroskopijom i mineraloško-petrografska karakterizacija kamena. S obzirom na podatke dobivene analizom, uskoro se očekuje odobrenje Konzervatorskog odjela za izvođenje radova čišćenja.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović