Član Gradskog vijeća Josip Ostrogović je, na 22. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, 28. rujna 2023. godine, iznio da je u savjetovanju o načinu financiranja programa dječjih vrtića u Rijeci u sljedećoj pedagoškoj godini koje je objavljeno na stranicama Grada Rijeke u ožujku 2023. godine pročitao da se ekonomska cijena dječjih vrtića čiji je osnivač Grad Rijeka, koju čine ukupni troškovi rada vrtića, od plaća djelatnika do prehrane, a ni cijena koju plaćaju roditelji, nije mijenjala od 2008. godine te da se u predstojećem razdoblju ne planira njena izmjena. Smatra da je ta  izjava nerealna, jer da je od 2008. do 2023. godine prošlo 15 godina. Dodao je da se zna što je napravila inflacija, povećanje cijena, ekonomska cijena, povećanje plaća, a da je ekonomska cijena u vrtićima Grada Rijeke 2.167,50 kuna iliti 287,64 eura. Postavio je pitanje zašto se prikazuje nerealna, ekonomska cijena koštanja vrtića? Iz kojih sredstava se to namiruje? Također, da li to znači da ako se ekonomska cijena nije mijenjala 15 godina, da se smanjila i kvaliteta rada ljudi, to jest odgajatelja, u gradskim vrtićima i kvaliteta boravka djece u gradskim vrtićima, što to znači za prehranu djece u dječjim vrtićima i što to znači za plaće odgajatelja?

Odgovor

Dječji vrtići Građa Rijeke posluju u zakonskom okviru Republike Hrvatske što ujedno znači i poštivanje odredbi Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe. Njime se, između ostalog, utvrđuju mjerila za broj odgojitelja, stručnih suradnika i ostalih radnika u dječjem vrtiću, mjere zdravstvene zaštite i prehrane djece u dječjem vrtiću, mjerila za financiranje programa dječjih vrtića, materijalni i financijski uvjeti rada, prostori dječjeg vrtića, higijensko-tehnički zahtjevi za prostore u dječjem vrtiću, mjerila za opremu dječjeg vrtića te mjerila za didaktička sredstva i pomagala. U cjelodnevnom programu dječjeg vrtića, djeci se svakog dana osigurava 4 obroka. Prehrana djece u dječjim vrtićima planira se i provodi prema preporučenim količinama energije i prehrambenih tvari za djecu predškolske dobi. Voće i pitka voda stalno su dostupni djetetu u prostorima dnevnog boravka tijekom provedbe cijeloga dnevnog programa. Prehrana djece u dječjim vrtićima nadalje je posebno regulirana Programom zdravstvene zaštite djece, higijene i pravilne prehrane djece u dječjim vrtićima. Pravilna prehrana djece osigurava se redovitim brojem obroka, u skladu s preporučenim količinama energije i prehrambenih tvari u njima, kontrolom zdravstvene ispravnosti vode, kao i propisanim sanitarnim nadzorom namirnica i predmeta opće uporabe koji se koriste u prehrani djece. U dječjim vrtićima Grada Rijeke osigurana je izmjena jelovnika dvaput godišnje i to u razdoblju proljeće-ljeto te jesen-zima, pri čemu se pridaje važnost izboru sezonskih namirnica. Jelovnik izrađuju zdravstvene voditeljice u suradnji s kuhinjskim osobljem te, po potrebi, u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. Tjedni jelovnici se objavljuju na oglasnim pločama svake od odgojno-obrazovnih skupina kako bi roditelji imali uvid u prehranu svog djeteta.

Posebna pozornost dječjih vrtića usmjerena je na prilagođavanje jelovnika za djecu s posebnim potrebama u prehrani, kada su u pitanju alergije, intolerancija na hranu, celijakija, diabetes i si. Njihovi obroci sastavljaju se u dogovoru s roditeljima, a prema uputama liječnika. U sve vrtićke kuhinje implementiran je HACCP sustav i sukladno tome provodi se redoviti nadzor.

Novi kolektivni ugovor za zaposlene u dječjim vrtićima Grada Rijeke potpisan je 28. lipnja ove godine. Njime su uvećane plaće svim zaposlenicima dječjih vrtića, za što je u proračunu Grada Rijeke za ovu godinu osigurano 12.744,978 eura, odnosno 4.805,925 eura više u odnosu na prvotni plan. Plaće odgajatelja sa višom stručnom spremom povećane su prosječno za 26%, kao i odgajatelja s visokom stručnom spremom, i to kumulativno na već ostvarenih 10% povećanja plaća do kraja 2022. godine. Ovim povećanjem plaće zaposlenih u dječjim vrtićima kojima je Grad Rijeka osnivač izjednačene su s plaćama zaposlenika u osnovnim školama.

Financiranje dječjih vrtića regulirano je Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju koji primarno regulira predškolsku djelatnost. Naime, sukladno tom Zakonu osnivač dječjeg vrtića dužan je osigurati sredstva za osnivanje i rad dječjeg vrtića, dok dječji vrtić osigurava sredstva prodajom usluga na tržištu i iz drugih izvora, sukladno Zakonu. U ovoj proračunskoj godini u proračunu Grada Rijeke za dječje vrtiće čiji je osnivač Grad planirano je izdvajanje od 15.441.819,00 eura.

Nadalje, sukladno spomenutom Zakonu, dio sredstava za programe javnih potreba u području predškolskog odgoja osigurava se u državnom proračunu. Javnim potrebama smatraju se programi odgoja i obrazovanja za djecu s teškoćama u razvoju i darovitu djecu, za djecu rane i predškolske dobi hrvatskih građana u inozemstvu, za djecu rane i predškolske dobi pripadnika nacionalnih manjina i program predškole. Dječji vrtići od države, prema planu, u 2023. godinu ostvaruju 111.439,00 eura. Dio sredstava za rashode koje dječji vrtić nije u mogućnosti podmiriti iz vlastitih sredstava ili drugih izvora, osigurava se iz proračuna Grada Rijeke. Vrtići trenutačno, u 2023. godini posluju s pozitivnom bilancom.

Podsjetimo kako je Vlada Republike Hrvatske na sjednici 27. rujna ove godine donijela Odluku o dodjeli sredstava za fiskalnu održivost dječjih vrtića za pedagošku godinu 2023./2024. kojom je određen iznos sredstava za fiskalnu održivost dječjih vrtića za jedinice lokalne samouprave i Grad Zagreb, a prema Uredbi o kriterijima i mjerilima za utvrđivanje iznosa sredstava za fiskalnu održivost dječjih vrtića. Odlukom su sredstva raspoređena prema jedinicama lokalne samouprave te je Rijeci određen iznos od 800.457.00 eura godišnje, odnosno iznos od 66.705,00 eura mjesečno. Navedeni iznos odnosi se na sve dječje vrtiće s područja jedinice lokalne samouprave, odnosno i na dječje vrtiće čiji je osnivač Grad ili općina te na dječje vrtiće drugih osnivača. Sredstva iz Odluke namjenska su sredstva određena za poboljšanje dostupnosti, održivost i priuštivosti dječjih vrtića, uz dugoročan cilj osiguranja održivosti financiranja predškolskih ustanova.

S poštovanjem
Gradonačelnik
Marko Filipović