Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje: zašto uklonjene salonit ploče s krova novog parkirališta na Delti stoje razmrvljene na tlu, umjesto da su kemijski neutralizirane ili pakirane u hermetičke vreće za rasuti teret i transportirane na deponij?

Pitanje postavljam jer uklanjanje materijala kontaminiranih azbestom zahtjeva posebnu pažnju. S obzirom da s godinama ploče propadaju i postoji opasnost od oslobađanja azbestnih vlakana, građani su s pravom zabrinuti da ovaj opasan otpad uslijed nepravilnog postupanja može biti opasan po zdravlje.

Hvala na odgovoru,
Maša Magzan, nezavisna vijećnica

Odgovor

Lučka uprava Rijeka je, temeljem Ugovora o koncesiji predala ovaj prostor za gospodarsko korištenje pomorskog dobra u svrhu pružanja usluga parkirališta na dijelu lučkoga područja luke Rijeka-Srednja Delta, Zajednici ponuditelja Luka Rijeka d.d. i Rijeka plus d.o.o. Slijedom potpisanoga Ugovora o koncesiji koncesionar se obvezuje izvršiti investicijska ulaganja koja pretpostavljaju sanaciju predmetnoga prostora.

Kao član Zajednice ponuditelja, tvrtka Luka Rijeka d.d. preuzela je obvezu osigurati naručivanje radova na krovištu (demontažu, otpremu i zbrinjavanje valovitih salonitnih ploča; izmjenu dotrajalih korita, vertikala i sljemena; ugradnju trapeznog lima) te ograđivanje koncesijskog područja.

Stoga se u očitovanju, što smo ga zatražili od Luke Rijeka d.d., ističe da je izvođenje radova na krovištu i ograđivanja prostora ugovoreno sa izvođačem ING-GRADNJA d.o.o., Novi Vinodolski, dok je odvoz i zbrinjavanje azbesta izvršila tvrtka DEZINSEKCIJA d.o.o. koja ima koncesiju za zbrinjavanje opasnog otpada na lučkom području (pomorskom dobru). Izvođači su imali definirane obveze i način postupanja, što podrazumijeva rad sukladan pozitivnim zakonskim propisima.

Izvođač radova je salonitne ploče skidao sa krovišta u komadu, slagao na drvene palete i omatao tzv. stretch najlon folijom dok se usitnjeni materijal s podnih površina prikupljao i spremao u tzv. jumbo vreće. Sav prikupljeni otpadni materijal preuzeo je ovlašteni koncesionar za zbrinjavanje opasnog otpada sa lučkoga područja te je otpremljen na zbrinjavanje uz ispostavljene Prateće listove za preuzeti i izvagani otpad.

Napominje se nadalje kako su izmrvljeni elementi salonitnih ploča na podu posljedica ranijih oštećenja krovišta odnosno odlamanja i pada elemenata (krovnih ploča) uslijed vremenskih nepogoda i olujnoga vjetra tijekom duljega vremenskog razdoblja u kojem se prostor nije koristio te je i taj materijal zbrinut na propisani način. U Luci Rijeka d.d. također ističu uvjerenje da je slijedom ugradnje zamjenskoga trapeznog lima, umjesto dotrajalih ploča koje su sadržavale azbest učinjen veliki pozitivan pomak u smislu prevencije daljnjeg mogućeg utjecaja azbesta na okoliš i zdravlje ljudi.

U tom smislu, naglašava se da su radovi izvedeni u rekordnom roku, budući da su bili ocijenjeni prioritetnim i važnim za lokalnu zajednicu te bez zabilježenih nesreća na radu i onečišćenja okoliša.

Poduzeti radovi koji su upravo u završnoj fazi, zasigurno će znatno umanjiti prometne gužve u centru grada i osigurati dodatan kvalitetan parkirališni prostor.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović