Član Gradskog vijeća Davor Štimac je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavio pitanje:

Cijenjeni gradonačelniče,

molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21), odgovorite na pitanje: zbog čega Grad Rijeka godinama tolerira skupljanje i paljenje štetnog otpada na Rujevici, neposredno kraj reciklažnog dvorišta, te zbog čega na brojne pritužbe okolnih žitelja nije nitko do sada reagirao.

Odgovor

Nadležne gradske službe upoznate su s problematikom učestale pojave crnog dima koji se pojavljuje na području romskog naselja na Rujevici, u neposrednoj blizini Reciklažnog dvorišta Pehlin. S tim u vezi Direkcija za komunalno redarstvo u više navrata o tome je obavijestila nadležnu Inspekciju zaštite požara i civilne zaštite i vatrogastva koja je ustrojena pri Ministarstvu unutarnjih poslova, kao i Inspekciju zaštite okoliša. Ujedno su te inspekcije zamoljene da Gradu Rijeci dostave povratnu informaciju o poduzetim radnjama koje su, nažalost, izostale.

Za istaknuti je da smo tijekom proteklih godinu dana Vijeću romske nacionalne manjine u nekoliko navrata odgovarali na dopise vezano za ovu problematiku, detaljno navodeći što su sve nadležne gradske službe do sada poduzele kako bi spriječile komunalni nered na spomenutim lokacijama. Podsjećam da je šest velikih kamiona i roll kontejnera iz okruženja Reciklažnog dvorišta u prvih nekoliko mjeseci prošle godine odvezlo ukupno 36 tona otpada. Financijski je to Čistoću, samo za zbrinjavanje otpada, bez troškova radne snage, mehanizacije i prijevoza, koštalo više od 40.000,00 kuna.

Prema Odluci o uvjetima loženja vatre na otvorenom prostoru, na području Primorsko-goranske županije, od 1. lipnja do 31. listopada zabranjeno je loženje vatre na otvorenom prostoru. Iznimno, na temelju pisanog zahtjeva pravne ili fizičke osobe, nadležna javna vatrogasna postrojba može odobriti loženje vatre na otvorenom prostoru, uz uvjet organiziranja vatrogasnog dežurstva.

U slučaju da loženje vatre nije prijavljeno, Policijska uprava pri morsko-goranska ovlaštena je protiv počinitelja podnijeti obavezni prekršajni nalog. Novčane kazne iznose od 500,00 do 1.000,00 kuna za fizičku osobu; od 2.000,00 do 10.000,00 kuna za pravnu osobu, odnosno od 1.000,00 do 5.000,00 kuna za fizičku osobu obrtnika.

Nadalje, Zakonom o zaštiti od požara propisane su kazne za osobe koje izazivaju požare. Prekršajna novčana kazna za fizičku osobu koja izazove požar iznosi od 15.000,00 do 150.000,00 kuna, a može se kazniti i zatvorom do 60 dana. Za slučaj izazivanja požara iz nehaja kazna iznosi od 2.000,00 do 15.000,00 kuna. Pravna osoba koja propustom izazove požar za taj prekršaj kažnjava se novčanom kaznom od 15.000,00 do 150.000,00 kuna, a odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 2.000,00 do 15.000,00 kuna.

Sukladno navedenom Zakonu, inspekcijski nadzor nad primjenom njegovih odredbi provode inspektori Ministarstva unutarnjih poslova, odnosno Inspekcija za vatrogastvo.

Što se tiče nadležnosti Inspekcije zaštite okoliša, ona je također u više navrata obaviještena o onečišćenju zraka koje je posljedica štetnih emisija dima koji se javlja uslijed paljenja raznog otpada, radi dobivanja sirovina, kako bi temeljem ovlasti obavila kontrolu onečišćenja zraka, kao i provjeru jesu li osobe koje se bave oporabom otpada uopće registrirane za obavljanje takve djelatnosti, odnosno posjeduju li odgovarajući akt za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom, sukladno odredbama važećih propisa koji to uređuju. O rezultatu provedenog nadzora Komunalno redarstvo nikada nije obaviješteno.

Suprotno tome, Inspekcija zaštite okoliša ograđivala se te pozivala na ranije važeći Zakon o održivom gospodarenju otpadom koji je propisivao da je jedinica lokalne samouprave dužna na svom području osigurati sprječavanje odbacivanja otpada na način suprotan Zakonu i uklanjanje tako odbačenog otpada, što je točno kao i činjenica da je Inspekcija nadležna u pogledu onečišćenja zraka, ali očito nije postojala namjera za postupanjem.

U međuvremenu je donesen novi Zakon o gospodarenju otpadom koji je na snazi od 31. srpnja 2021. godine pa se spomenuta Inspekcija sada poziva na odredbu kojom je propisano da nadzor nad primjenom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega u dijelu koji se odnosi na javnu uslugu sakupljanja komunalnog otpada, spaljivanje otpada od strane fizičkih osoba te na nepropisno skladištenje, ostavljanje, odbacivanja ili odlaganje otpada od strane fizičke osobe ili nepoznatih osoba protivno ovom Zakonu provodi osoba koja obavlja poslove službe nadležne za komunalni red jedinice lokalne samouprave, ako ovim Zakonom nije određeno drugačije.

Naime, donošenjem novog Zakona problematika spaljivanja otpada, koja do sada nije bila u nadležnosti Komunalnog redarstva, sada jest, pa se sada Inspekcija zaštita okoliša u potpunosti ograđuje od bilo kakvog postupanja, iako po pitanju onečišćenja zraka i dalje za to ima ovlasti.

Neovisno o tome i činjenici da je suradnja s drugim institucijama u rješavanju ove problematike nezadovoljavajuća, odnosno nepostojeća, Direkcija za komunalno redarstvo redovito nadzire kritične lokacije, a posebice one a na kojima je prethodno evidentirano postojanje odbačenog otpada, u skladu s važećim propisima.

Provode se redovite i izvanredne višekratne kontrole, s ciljem sprečavanja aktivnosti prikupljanja otpada, njegovog paljenja i daljnjeg zbrinjavanja putem ovlaštenog sakupljača, i poduzimanja mjera prema počiniteljima, koje uključuju njihovo prekršajno sankcioniranje i izdavanje naloga za uklanjanje prikupljenog otpada.

Dakle, Grad Rijeka čini sve, u okviru svojih ovlasti i mogućnosti, kako bi se ovaj problem riješio, međutim, nije za očekivati da ga Grad Rijeka samostalno može riješiti, bez uključenja ostalih spomenutih dionika. Nažalost, sve nadležne institucije prebacuju odgovornost na Grad Rijeku, jer je riječ o specifičnoj situaciji, s obzirom na lokalitet na kojemu se odvijaju ove, po svemu sudeći, nezakonite aktivnosti, kao i činjenicu da su počinitelji pripadnici romske nacionalne manjine.

Nadalje, Grad Rijeka na godišnjoj razini izdvaja znatna sredstva za sanaciju divljih deponija te otpada odloženog uz spremnike za komunalni i reciklažni otpad. Točnije, za sanaciju deponija izdvaja se gotovo 1.023.000,00 kn, uključujući i PDV. Što se pak područja Rujevice tiče, plato je očišćen prije 20 dana. Pristupna cesta prema reciklažnom dvorištu u posljednjih šest mjeseci čišćena je u dva navrata te je uklonjeno gotovo 200 kubnih metara otpada.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović