Članica Gradskog vijeća Maša Magzan je, temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila  pitanje:

Poštovani gradonačelniče,

molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 29/09, 14/13 i 22/13-ispr. i „Službene novine Grada Rijeke“ broj 10/17, 14/18, 2/19-pročišćeni tekst, 2/20, 3/21) odgovorite na pitanje zbog čega gradska uprava, kao niti Turistička zajednica grada Rijeke, nije reagirala na prijedlog novog zakona o turizmu? Znači li to da je sve jasno i nema dilema niti primjedbi vezano uz predloženi krovni zakon o turizmu?

Ovo pitanje postavljam s obzirom da je javna rasprava bila otvorena od 26.7. do 26.8. i pored brojnih gradova (Split, Pula, Osijek, Makarska…), turističkih zajednica i relevantnih institucija, iz Rijeke nije bilo niti jedne reakcije niti komentara. Osim gradske uprave i Turističke zajednice, izostali su komentari privatnog sektora, ali i akademske zajednice. Budući da je na navedeni prijedlog zakona  podneseno preko 200 komentara u kojima se ističu brojni problemi, a posebice odredbe vezane uz nove zadaće i nadležnosti turističkih zajednica i lokalnih samouprava, zanima me stav uprave Grada Rijeke prema spomenutim zakonskim izmjenama, a posebice u odnosu na Plan upravljanja destinacijom i Odluku o ekološkom doprinosu koji se u medijima prezentiraju kao smisao ovog zakona. Molim da odgovor sadrži sljedeće informacije:

a) Jeste li i na koji način bili obaviješteni o početku javne rasprave odnosno e-savjetovanja?

b) Ukoliko jeste, zbog čega informacije o istome niste proslijedili dionicima realnog sektora koji su ključni čimbenik u ostvarivanju turističkih prihoda, kao i ostalim relevantnim dionicima?

c) Ukoliko niste bili obavješteni, što ste učinili kako biste prikupili i dostavili stavove Grada Rijeke o krovnom zakonu koji je ujedno i temelj za povlačenje sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti?

Unaprijed zahvaljujem
doc.dr.sc. Maša Magzan
Nezavisna vijećnica

Odgovor

Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Zakona o turizmu, bilo je otvoreno od 26. srpnja do 26. kolovoza 2023. godine, odnosno, za vrijeme trajanja turističke sezone, što, vjerujem da će se članica Gradskoga vijeća složiti sa mnom, nije najbolje vrijeme, posebice za dionike u turizmu, budući da su upravo oni, u tom periodu, najviše zauzeti, prvenstveno samom turističkom sezonom.

Također, ukoliko se detaljno pročitaju komentari na navedeno savjetovanje, može se uočiti kako je preko devedeset posto komentara bilo, uključujući i one gradova koje spominjete, vezano na zahtjev za produljenje vremena savjetovanja za 30 ili više dana. Iako su bili mnogobrojni, prijedlozi ipak nisu usvojeni.

Vezano za sam prijedlog Zakona, svakako pozdravljamo intenciju predlagatelja da se jedinicama lokalne i regionalne samouprave daju veće ovlasti u upravljanju destinacijom u domeni određivanja broja, vrste i kategorije ugostiteljskih i smještajnih objekata te usklađenja sa strateškim lokalnim dokumentima.

Pored predloženih ovlasti,  prijedlog Zakona sadrži i odredbe o mogućnosti uvođenja novih doprinosa na lokalnoj razini, no moramo pričekati, ne samo donošenje Zakona već i podzakonskih akata, kako bismo mogli procijeniti hoće li biti dodatnog, kako financijskog tako i upravnog pritiska, kod provedbe istih.

Isto tako, želim naglasiti kako Grad Rijeka, kontinuirano komunicira sa svim relevantnim dionicima u turizmu, a komunicirali smo i vezano uz prijedlog Zakona, no obzirom da se radi o javnom savjetovanju, Grad nema obvezu dodatnog informiranja svih dionika realnog sektora.

S poštovanjem,
Gradonačelnik
Marko Filipović