Članica Gradskog vijeća Iva Rinčić je, temeljem članka 73. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke, postavila pitanje:

Poštovani gradonačelniče,
molim da mi temeljem članka 67. stavka 1. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke odgovorite na pitanje u vezi Programa zaštite divljači (PZD) na nelovnim područjima Grada Rijeke.

Naime, na 7. sjednici Županijske skupštine PGŽ-a održanoj 27. siječnja 2022. druga točka Dnevnog reda bila je Izvješće o stanju lovstva https://www2.pgz.hr/pozivi_skupstina/21-25/07/TOCKA2.pdf

Tijekom rasprave artikulirano je niz problema u segmentu pojave divljači u urbanim sredinama, ne samo kroz očiglednu štetu, nego i moguće rizike po zdravlje i život građana. Također je spomenuta i obaveza donošenja Programa zaštite divljači u nelovnim područjima, sukladno zakonskoj obavezi (Zakon o lovstvu stupio je 17.11.2018. te su prema njemu (čl. 100, st. 4) korisnici površina na kojima je zabranjeno ustanovljenje lovišta trebali donijeti PZD u roku od dvije godine).

U materijalima Županijske skupštine stoji da je spomenuti dokument donio i Grad Rijeka (str. 11). U srpnju 2021. godine ste u pismenom odgovoru na vijećničko pitanje kolege Vivode spomenuli da je u postupak u tijeku
https://www.rijeka.hr/councillor-question/kako-kada-se-misli-rijesiti-problematika-divljaci-u-susackoj-dragi/, no od tada spomenuta točka nije bila na Gradskom vijeću, niti se o njoj više čulo u medijima, a nismo je pronašli niti u materijalima Kolegij gradonačelnika. Na pitanje kada je Grad Rijeka donio PZD, rečeno mi je da ne znaju u kojoj je točno fazi donošenje Programa (iako u materijalima stoji da je donesen), pa sam slobodna Vam uputiti pitanje je li i kada Grada Rijeka donio spomenuti dokument, te kada će javnost biti upoznata sa sadržajem?

Odgovor

Grad Rijeka, kao i većina jedinica lokalne samouprave, krenuo je u izradu Programa zaštite divljači tijekom 2021. godine. Program je bio izrađen još tijekom prošle godine, no zbog velikog broja prijava navedenih programa na Ministarstvo poljoprivrede te zbog objektivnih razloga, jedan od njih je svakako pandemija virusa COVID-19, došlo je do zastoja prihvaćanja Programa zaštite divljači od strane resornog ministarstva.

Članovi navedenog ministarstva boravili su prošli tjedan, točnije 4. veljače ove godine, u Rijeci te je Program zaštite divljači za Rijeku predstavljen od strane Šumarskog fakulteta u Zagrebu koji je Program i izradio. Uz manje korekcije, Program je prihvaćen te se upućuje na Ministarstvo gospodarstva koje isto također mora prihvatiti te naknadno ponovno na Ministarstvo poljoprivrede koje Program donosi. Navedeno se očekuje tijekom drugog tromjesečja ove godine.

Nakon prethodno navedenih koraka Grad pristupa izradi protokola za pojavu divljači u naseljenim područjima te postupanje s istima što će svakako doprinijeti sigurnosti građana, njihove imovine, a nadamo se i smanjenoj populaciji divljih životinja u urbanim dijelovima Rijeke.
S poštovanjem
Gradonačelnik
Marko Filipović