
Naziv projekta
Novi put – razvoj inovativnog programa socijalnog uključivanja beskućnika
Cilj projekta
Provođenja niza aktivnosti koje doprinose psihosocijalnom boljitku beskućnika s ciljem njihovog što kvalitetnijeg uključivanja u život zajednice i promijene njihovog socijalnog statusa.
Trajanje projekta
9. travnja 2020. – 9. travnja 2022.
Nadležno tijelo
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, temeljem poziva poziva „Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – Faza I“
Opis projekta
Beskućništvo je po svojoj težini i složenosti spada u sam vrh socijalnih problema. FEANTSA (Eur. savez organizacija koje rade s beskućnicima) je razvila tipologiju beskućništva, prema kojoj se definiraju osnovni oblici – bez krova nad glavom, bez stana/kuće, nesigurno i neadekvatno stanovanje.
Navedeno povećava broj evidentiranih beskućnika u RH na više tisuća građana koji nisu na ulici, ali borave u nedostojnim uvjetima.
Na području Grada Rijeke, trenutno djeluju dva prihvatilišta – Prihvatilište Udruge Oaza i Ruže sv Franje koji godišnje zbrinjavaju oko 100 različitih korisnika. Osim navedenog, Grad Rijeka provodi Odluku o davanju nužnih smještaja na korištenje što podrazumijeva korištenje stambenih jedinica na 3 lokacije, a korisnicima je na raspolaganju 180 stambenih jedinica za oko 400 osoba.
Iako postoji organizirana skrb za beskućnike i dalje postoji praksa i tendencija k „udomljavanju“ beskućnika u privremene smještaje, dok se i dalje premalo radi na njihovoj integraciji.
Beskućnici su Zakonom o socijalnoj skrbi definirani kao korisnici socijalne skrbi, no socijalne usluge, naročito one u širom smislu, za ovu populaciju su relativno nerazvijene, te se i prihvatilišta i objekti nužnog smještaja pretvaraju u stalni smještaj. Iskustva zaposlenih ukazuju na potrebu za zapošljavanjem dodatnog kadra, ističu visoku izloženost profesionalnom stresu te potrebu dodatne edukacije i supervizije. Značajan problem predstavljaju i stigmatizirajući stavovi prema beskućnicima i nedovoljna osviještenost javnosti koja smatra da je beskućništvo nepoželjan socijalni problem i želi da ga se riješi, dok u isto vrijeme stigmatizira beskućnike.
Glavne aktivnosti:
- Rekonstrukcija i opremanje prostora na lokaciji nužnog smještaja Grada Rijeke te formiranje Centra za podršku beskućnicima. što će korisnicima na riječkom području omogućiti lakši pristup socijalnim uslugama.
- Pokretanje FollowUp Programa s ciljem osnaživanja beskućnika sa znanjima i vještinama, a kako bi se aktivno uključili u život zajednice te promijenili svoj socijalni status. Program će provoditi novooformljeni mobilni stručni tim, na tri lokacije, Sastoji se od psihosocijalne podrške, edukacijskih radionica, pomoći u školskim obvezama za djecu iz nužnog smještaja. Važan dio novog programa je realizacija kazališne predstave.
Svjetska iskustva pokazuju da je sudjelovanje u umjetničkim programima vrlo učinkovit način osnaživanja marginaliziranih skupina. Kroz iskustvo rada na predstavi, sudionici će usvojiti vještine, radne navike i nova znanja te steći povjerenje i socijalne veze. Istovremeno, postavljaju se izazovi pred publiku, a s ciljem povećanja svjesnosti i senzibiliziranosti.
Procjena je da će kroz FollowUp program proći 80 beskućnika, pripadnika prve ciljne skupine projekta koji su izrazili interes za sudjelovanje u provedbi te koji će iz projekta izaći osnaženi, a sve kako bi promijenili svoj socijalni status u društvu.
- Kampanja podizanja svijesti – 2 okrugla stola, 2 javne tribine, završne manifestacije, tiskanje Vodiča za beskućnike.
- Jačanje kapaciteta stručnjaka–za 15 stručnjaka, pripadnika 2. ciljne skupine, biti će omogućena dodatna edukacija kroz razne tečajeve i studijsko putovanje kao i kontinuirana supervizija tijekom trajanja provedbe. Kroz projekt će unaprijediti svoje kompetencije te će im se omogućiti osnaživanje njihove uloge, s ciljem razvoja usluga.
Proračun
Ukupna vrijednost projekta: 1.483.984,74 kune (100% sufinanciranje iz EU fondova)
Program iz kojeg se financira:
Strukturni fondovi – Europski socijalni fond – Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.
Partneri
- Grad Rijeka (vodeći partner)
- Centar za socijalnu skrb Rijeka
- Udruga za beskućnike i socijalno ugrožene osobe Oaza
- Prihvatilište za beskućnike “Ruže sv. Franje“
Kontakt osoba za više informacija
Maja Pudić
Odjel gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb
Korzo 16, Rijeka
Tel: 051 209 362
E-mail: maja.pudic@rijeka.hr
Vezane vijesti:
Utorak, 5. travnja 2022.
Projekt Novi put u partnerstvu su proveli Grad Rijeka, Centar za socijalnu skrb Rijeka, Udruga za beskućnike i socijalno ugrožene osobe Oaza i Prihvatilište za beskućnike „Ruže sv. Franje“.
Više informacija
Ponedjeljak, 4. travnja 2022.
U utorak, 5. travnja 2022. godine, u 10.00 sati, u Hotelu Bonavia Plava Laguna, Dolac 4, održat će se završna konferencija dvogodišnjeg EU projekta Novi put – razvoj inovativnog programa socijalnog uključivanja beskućnika.
Više informacija
Petak, 18. veljače 2022.
U četvrtak, 24. veljače od 13 do 15,30 sati u sklopu EU projekta „Novi put“ održat će se online tribina posvećena stručnjacima koji direktno ili indirektno rade s beskućnicima ili osobama u riziku beskućništva.
Više informacija
Ponedjeljak, 29. studenoga 2021.
U petak, 3. prosinca u 9,30 sati održat će se online tribina na kojoj će se predstaviti napredak inovativnog programa socijalnog uključivanja beskućnika „Novi put“.
Više informacija
Utorak, 23. veljače 2021.
Centar za podršku beskućnicima dio je projekta „Novi put“ kojeg provodi Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke u partnerstvu s riječkim prihvatilištima Udruge „Oaza“ i Franjevačkog svjetovnog reda Trsat „Ruže sv. Franje“ te Centrom za socijalnu skrb Rijeka.
Više informacija